polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Osoby pobierające wcześniejsze emerytury i renciści, którzy pracowali w 2022 roku, do końca lutego muszą poinformować ZUS o przychodach. Fot. Paweł Wodniak
Chodzi między innymi o ubiegłoroczne wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy zlecenia, czy też przychody z działalności gospodarczej. „Renciści i emeryci, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn – a mieli w zeszłym roku dodatkowy przychód, muszą poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o kwotach tych wynagrodzeń. Mają czas do 28 lutego. Rozliczenie z dodatkowego przychodu dotyczy także wcześniejszych emerytów i rencistów, którzy w ubiegłym roku pracowali za granicą. Zarobki mogą pochodzić na przykład z prowadzenia działalności gospodarczej, umowy o pracę, umowy zlecenia, czy też przychodów z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej” – tłumaczy Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.
Chodzi między innymi o ubiegłoroczne wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy zlecenia, czy też przychody z działalności gospodarczej.
„Renciści i emeryci, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn – a mieli w zeszłym roku dodatkowy przychód, muszą poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o kwotach tych wynagrodzeń. Mają czas do 28 lutego. Rozliczenie z dodatkowego przychodu dotyczy także wcześniejszych emerytów i rencistów, którzy w ubiegłym roku pracowali za granicą. Zarobki mogą pochodzić na przykład z prowadzenia działalności gospodarczej, umowy o pracę, umowy zlecenia, czy też przychodów z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej” – tłumaczy Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.
Wymagana informacja o dodatkowych przychodach potrzebna jest do rozliczenia, w ujęciu miesięcznym albo rocznym, wypłacanego świadczenia. Żeby emerytura lub renta była rozliczona w najbardziej korzystny sposób, należy złożyć zaświadczenie o zarobkach osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Takie dokumenty wystawiają pracodawcy.
Z kolei osoby prowadzące własną działalność gospodarczą muszą przygotować oświadczenie samodzielnie. Ich przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
„Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60/65 lat) mogą mieć dodatkowe przychody bez ograniczeń. Oprócz nich zarobić bez limitu mogą również niektórzy renciści. Są to osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, a ich niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń” – dodaje Anna Szaniawska