Osieczanki najbardziej świadome zagrożeń zdrowotnych

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   1 kwietnia 2025 11:25
Udostępnij

Mieszkanki Osieka wyróżniają się na zdrowotnej mapie Małopolski, jeśli chodzi o badania profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy.

Kilka dni temu informowaliśmy w Faktach Oświęcim, że największy odsetek kobiet uprawnionych do profilaktyki raka piersi w 2024 roku zgłosił się na mammografię w powiecie oświęcimskim. W małopolskiej czołówce wyróżniał się Osiek, gdzie z badań skorzystała co czwarta pani.

Statystyki pokazują, że mieszkanki tej gminy przodują też w profilaktyce szyjki macicy i chętnie zgłaszają się na badania cytologiczne, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Jednak ogólnie liczby nie napawają optymizmem. Na 700 tysięcy kobiet uprawnionych do badań, w ubiegłym roku skorzystało z nich zaledwie 40 tysięcy Małopolanek.

„To niewielka część wszystkich uprawnionych kobiet, tym bardziej warto więc stawiać za wzór te panie, które nie odkładają zdrowia na później i zgłaszają się na badania. Największy odsetek uprawnionych kobiet skorzystał z profilaktycznej cytologii w gminach Sękowa, Grybów i Osiek. Mieszkanki tej ostatniej urastają do rangi prawdziwych liderek profilaktyki, należąc również do najchętniej korzystających z programu profilaktyki raka piersi” – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor oddziału NFZ w Krakowie.

W 2022 roku w całym kraju na raka szyjki macicy zachorowało blisko trzy tysiące Polek, w tym 220 z Małopolski. Choroba jest uleczalna nawet w 99 procentach przypadków, pod warunkiem, że będzie wykryta na wczesnym etapie rozwoju. Szansę na to dają właśnie regularne badania cytologiczne. Tymczasem spośród kobiet, u których w latach 2013-2022 lekarze zdiagnozowali raka szyjki macicy, średnio jedynie 31 procent skorzystało z takiej diagnostyki.

NFZ finansuje program profilaktyki raka szyjki macicy dla kobiet w wieku 25-64 lat, które mogą wykonać cytologię bezpłatnie, bez skierowania, bez kolejek raz na trzy lata. Badanie polega na pobraniu z szyjki macicy materiału, który następnie trafia do oceny mikroskopowej. W przypadku nieprawidłowego wyniku panie przechodzą pogłębioną diagnostykę. W ubiegłym roku lekarze skierowali na nią 200 pacjentek z 40 tys. przebadanych w Małopolsce.

Cytologię można przeprowadzić w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma umowę z NFZ. Ich lista znajduje się TUTAJ.

„Kobiety, które nie kwalifikują się do programu profilaktyki raka szyjki macicy, mogą wykonać bezpłatną cytologię w ramach porady u lekarza ginekologa, który współpracuje z NFZ” – informuje Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa NFZ w Krakowie.

 

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Kwiecień 2025
Pn.Wt.Śr.Czw.Pt.Sob.Niedz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .
close