Olga Tokarczuk laureatką literackiego Nobla – FILM

x-news / Agencja TVN  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   10 października 2019 16:06

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla. Otrzymała ją za narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną namiętnością pokazuje przekraczanie granic jako formę życia.

W 2015 roku Olga Tokarczuk odsłoniła dedykowaną jej płytę w Alei Pisarzy przy Bibliotece Publicznej Galerii Książki w Oświęcimiu. Pisarka wybrała cytat z książki “Prawiek i inne czasy”, który brzmi:

„Wyobrażanie sobie jest w gruncie rzeczy stwarzaniem, jest mostem pojednania między materią a duchem”.

 

 

Pisarka przyznała, że na polskich artystów patrzy się za granicą przez pryzmat polityki i medialnych doniesień na temat naszego kraju.

W zeszłym roku nie przyznano literackiego Nobla z powodu skandalu obyczajowego w Akademii Szwedzkiej. Laureatka dostanie dziewięć milionów koron szwedzkich, czyli 918 tysięcy dolarów, oraz złote medale i dyplomy. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 10 grudnia w Sztokholmie.

„Ludzie są zaniepokojeni decyzjami politycznymi” – przyznała Tokarczuk.

 

„Olga Tokarczuk jest nie tylko wybitną pisarką, co potwierdził właśnie werdykt Akademii Szwedzkiej. To także osoba bardzo wrażliwa na los zwierząt, czemu wyraz dawała niejednokrotnie zarówno w swojej twórczości, jak i wspierając organizacje takie jak nasza. Dlatego dzisiejszy sukces cieszy nas podwójnie” – Bogna Wiltowska, członkini zarządu Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa