Odeszła Teresa Szafrańska, wielka postać Podbeskidzkiej Solidarności

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   14 września 2021 15:17

W wieku 63 lat w Bielsku-Białej zmarła Teresa Szafrańska, jedna z najważniejszych i najjaśniejszych postaci podziemnej „Solidarności” na Podbeskidziu.

Urodziła się 20 sierpnia 1958 roku w Nowym Rybiu koło Limanowej. W 1978 roku ukończyła Technikum Włókiennicze w Bielsku-Białej, po czym rozpoczęła pracę w księgowości w Zakładach Przemysłu Wełnianego Krepol w Bielsku-Białej. Tam jesienią 1980 roku wstąpiła do „Solidarności”.

„Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce włączyła się w działalność Regionalnej Komisji Wykonawczej „Trzeci Szereg” NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzie. Zajmowała się zbieraniem i rozdziałem składek związkowych z zakładów pracy, gromadzeniem informacji oraz redagowaniem, wydawaniem i kolportażem podziemnych pism „Solidarność Podbeskidzia” i „Serwis Informacyjny RKW” – przypomina zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ Solidarność, obejmujący swoim zasięgiem także Oświęcim.

Komunistyczne władze aresztowały ją 19 października 1983 roku. Szafrańska, jako jedna z nielicznych, odmówiła składania jakichkolwiek wyjaśnień. Z aresztu wyszła 31 maja 1984 roku. Dwa miesiące później prokuratura umorzyła postępowanie karne na mocy amnestii.

Po półrocznym areszcie nie mogła już wrócić do pracy w Krepolu. W 1985 i 1986 roku była kancelistką w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej Aleksandrowiczach. Przez kolejne dwa lata pracowała jako księgowa w bielskim pogotowiu opiekuńczym.

„Równolegle kontynuowała działalność podziemną: w latach 1984–1989 była redaktorką „Solidarności Podbeskidzia” i uczestniczką Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii św. Mikołaja. W latach 1988–1989 zaangażowała się w działalność Solidarności Polsko-Czechosłowackiej” – wspomina Podbeskidzka Solidarność.

Od stycznia 1989 roku Teresa Szafrańska współtworzyła regionalne struktury Solidarności. Była sekretarką w zarządzie regionu, radcą w bielskiej delegaturze Ministerstwa Skarbu Państwa, inspektorem w oddziale ZUS, sprzątaczką w Karpackiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielsku-Białej i pomocą w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Milówce. Później nie miała pracy. W 2018 roku przeszła na emeryturę.

Za swą działalność Tereska Szafrańska otrzymała tytuł Zasłużona dla Solidarności Podbeskidzia, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

„Zapamiętamy ją jako osobę szlachetną i dobrą, pogodną, bezinteresowną i zawsze życzliwą ludziom” – piszą przyjaciele działaczki.

Od kilku lat mężnie zmagała się z ciężką chorobą.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .