Od grudnia zwolnienia lekarskie tylko przez Internet

0 Marcin Cichowski  |   Fakty  |   13 czerwca 2018

Zmiana terminu wdrożenia elektronicznych zwolnień lekarskich przesunięta na 1 grudnia stała się faktem.  Prezydent podpisał ustawę. Od 1 grudnia jedynym możliwym sposobem wystawienia zwolnienia lekarskiego  dla pacjenta będzie Internet.

“Ustawa wydłuża okres do 30 listopada 2018 r.oku, w którym będą mogły być wystawiane jeszcze papierowe zwolnienia lekarskie. Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia muszą być wystawiane wyłącznie w postaci elektronicznej” – informuje Bożena Bielawska pełniąca obowiązki regionalnego rzecznika ZUS w Małopolsce – “Obecnie lekarze wystawiają pacjentom  zarówno papierowe jak i elektroniczne zwolnienia lekarskie”.

Zaświadczenia w formie elektronicznej są przekazywane tylko temu pracodawcy, który ma swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli pracodawca nie ma profilu na PUE ZUS, nie zobaczy zwolnienia lekarskiego pracownika.

Ważne

Od 1 stycznia 2016 roku wszyscy przedsiębiorcy zatrudniający powyżej pięciu  pracowników  powinni już swój profil na PUE ZUS posiadać. Jeśli nadal tego nie zrobili, powinni założyć go jak najszybciej.

Lekarz wystawiający pracownikowi e-ZLA wysyła zwolnienie do ZUS drogą elektroniczną. Jeśli pracodawca posiada profil na PUE będzie miał wgląd w e-ZLA swojego pracownika. Jeżeli nie będzie miał założonego profilu nie będzie można tego zwolnienia przesłać elektronicznie do firmy. Pracownik musi wydruk zwolnienia dostarczyć do pracodawcy – ten zaś musi poinformować swoich pracowników na piśmie, że każdorazowo wydruk e-ZLA od lekarza muszą mu doręczyć w ciągu 7 dni.

Przypomnijmy – możliwości założenia konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS

– Wejdź na stronę zus.pl, wybierz opcję „Zarejestruj się”
– Wybierz sposób rejestracji i wypełnij formularz
– Musisz potwierdzić swoja tożsamość

Masz trzy możliwości:

– Osobiście w najbliższej placówce ZUS
– Za pomocą profilu zaufanego ePUAP
– Za pomocą certyfikatu kwalifikowanego (podpis elektroniczny)

Przedsiębiorco, jeśli założysz konto na PUE masz siedem dni od jego utworzenia na pisemnie powiadomienie swoich pracowników o tym, że nie muszą doręczać wydruku e-ZLA. To duże udogodnienie dla ciebie i twoich pracowników.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
KalendariumArchiwa