Od dzisiaj karetki jeżdżą bez lekarza

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   1 kwietnia 2019 13:51

1 kwietnia to dzień, w którym w powicie oświęcimskim przestała funkcjonować karetka „S”. Karetki jeżdżą bez lekarza, ich załogi stanowią ratownicy medyczni.

Od dzisiaj obowiązuje zaakceptowany przez ministra zdrowia nowy „Wojewódzki plan działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne”. W myśl tego dokumentu karetka specjalistyczna („S”) została przekwalifikowana na karetkę podstawową („P”).

Załogę „eski” tworzą lekarz i dwaj ratownicy medyczni lub pielęgniarki systemu. W karetce „P” lekarza nie ma, a zespół liczy co najmniej dwóch ratowników (pielęgniarki). Po wejściu w życie nowego planu PRM w Małopolsce, w powiecie oświęcimskim nie ma już ambulansu z lekarzem.

W odpowiedzi na Pana maila przekazuję informację, o które Pan prosił w sprawie zamiany karetki S na P.

„Zaproponowana zmiana zespołu ratownictwa medycznego „S” na „P” wynikała przede wszystkim z problemów kadrowych związanych z zapewnieniem właściwej obsady lekarskiej w specjalistycznym ZRM. Brak zapewnienia pełnej wymaganej przepisami obsady powoduje nakładanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia kar finansowych” – tłumaczy Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektorka Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu.

Pytamy zatem, czy mieszkańcy powiatu oświęcimskiego powinni czuć się  zaniepokojeni faktem, że na pokładzie karetki pogotowia ratunkowego nie będzie lekarza?

„Poziom opieki medycznej realizowany przez ZRM „S” i ZRM „P” jest podobny. Ratownik medyczny i pielęgniarka systemu posiadają kwalifikacje do udzielania pomocy pacjentom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego i są przygotowani do reagowania w sytuacjach krytycznych. Nie istnieje więc zagrożenie co do zachowania bezpieczeństwa mieszkańców powiatu oświęcimskiego. Poziom wiedzy i kompetencji ratowników medycznych jest bardzo wysoki” – zapewnia Sabina Bigos-Jaworowska.

Aktualnie w naszym powiecie przez 24 godziny na dobę funkcjonują cztery zespoły ratownictwa medycznego, stacjonujące w Oświęcimiu, Kętach i Zatorze. Piąty jest ZRM w Brzeszczach. Ten jednak nie działa całą dobę, lecz w godzinach 7-23.

 

Komentarze
 • 1 kwietnia 2019 15:25

  dudek

  Wydaje się być absurdem aby nie było w Oświęcimiu karetki S z lekarzem.Niech P.dyrektor zwolni lekarzy i przyjmie samych ratowników a wyniki finansowe się poprawią . Dziwne aby ratownik medyczny zastępował lekarza. A co na to starosta jako organ załorzycielski że nie reaguje na takie decyzje dyrekcji ZOZ.Widocznie w Oświęcimiu leczyć może ratownik medyczny.

 • 1 kwietnia 2019 18:38

  Tomasz_

  Z tymi karetkami to Prima Aprilisowy żart, czy prawda? Jeśli żart, to trochę nie na miejscu.

 • 2 kwietnia 2019 10:33

  zyjeimysle

  dudek: nie pisz na temat o którym nie masz zielonego pojęcia. ZRM jak napisano składał się będzie z RATOWNIKÓW. Jak nazwa wskazuje, Ratownik ratuje a nie leczy,ma dostarczyć pacjenta do SOR, czasem przywrócić potem ustabilizować jego funkcje życiowe i kilka innych, ale nie napisano nigdzie, że Ratownicy będą leczyć w karetce. Ani lekarz w karetce nie leczył pacjenta, bo leczenie jest procesem długotrwałym i wymaga diagnozy. Pouczę Cię, że Ratownicy w dużej mierze to osoby utytułowane, po skończonych studiach wyższych a nawet z kilkoma specjalizacjami. Kierowcą i członkiem ZRM jest także Ratownik. Najważniejsza sprawa; nigdzie nie napisano, że Ratownik ma zastąpić Lekarza w ZRM.

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
 
Aukcje dla Nikolki Kurpas
Grupa Publiczna · 1233 członków
Dołącz do grupy
https://www.siepomaga.pl/aukcjedlanikolki Aukcje dla Nikolki Kurpas to grupa ludzi wymieniających się przedmiotami i usługami, podczas zabawy po zako...
 
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa