Od dziś można składać wnioski o 300+

Redakcja eFO  |   Fakty  |   1 lipca 2021 08:01

Wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start” można złożyć wyłącznie elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Świadczenie będzie wypłacane tylko na rachunek bankowy

Świadczenie z programu „Dobry Start” przysługuje w wysokości 300 zł – raz w roku – na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku osób z niepełnosprawnościami. Obecnie wsparcie otrzymuje ok. 4,5 mln dzieci.

O świadczenie można ubiegać się od 1 lipca do 30 listopada

„Jeśli rodzic będzie składał wniosek za pośrednictwem PUE ZUS, musi mieć profil na tym portalu. Profil PUE można założyć samodzielnie przez internet lub z pomocą pracowników ZUS” – wyjaśnia Anna Szaniawska, regionalna rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.

Na PUE jest specjalny kreator wniosków przy „Dobrym Starcie”, który pozwoli uniknąć błędów. System poprowadzi krok po kroku do złożenia wniosku.

Informację o przyznaniu świadczenia można znaleźć w skrzynce odbiorczej na profilu PUE ZUS. Również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bank lub portal Emp@tia.

„We wniosku – oprócz innych danych – trzeba podać: numer rachunku bankowego, na który ma być wypłacone świadczenie, adres mailowy i numer telefonu –  czyli dane, które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku i ewentualnie do założenia profilu na portalu PUE ZUS” – tłumaczy rzeczniczka.

ZUS poza placówkami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Poczta Polska i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podpisali listy intencyjne. Dzięki porozumieniu w wybranych placówkach Poczty i KRUS pracownicy ZUS będą pomagać przy złożeniu wniosku o „300+” i uruchomieniu profilu na PUE.

„Ponadto mobilne punkty będą w innych urzędach i instytucjach. Na stronie ZUS w zakładce o „Dobrym Starcie” można znaleźć informacje na ten temat” – dodaje Szaniawska.

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ostatnie wpisy
Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .