polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Franciszek Wieczorkowski, Praca przy walcu, KL Auschwitz 1942. Fot. Muzeum
Lekcja internetowa „Sztuka w KL Auschwitz” to nowy projekt Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Poświęcony jest szczególnemu tematowi, czyli pracom artystycznym wykonanym przez więźniów.
Autorką lekcji jest Agnieszka Sieradzka, historyk sztuki pracująca w zbiorach Muzeum.
– W lekcji, oprócz tekstów poświęconych historii działalności artystycznej więźniów Auschwitz, znaleźć można przede wszystkim ponad sto prac wykonanych w obozie, a także wiele relacji świadków – informuje Bartosz Bartyzel, rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
– Posiadamy w swoich zbiorach największą i unikatową na skalę światową kolekcję sztuki związanej z obozem Auschwitz. Prace artystyczne stworzone w warunkach skrajnego zagrożenia są niezwykłym, poruszającym dokumentem czasu i historii – ocenia autorka lekcji.
– Równocześnie można w nich odnaleźć trudne do odtworzenia dziś uczucia i emocje, które towarzyszyły więźniom każdego dnia. I właśnie ze względu na tę olbrzymią wartość historyczną i emocjonalną sztuka obozowa jest niezwykle cenna i stanowi uniwersalny przekaz zrozumiały dla każdego odbiorcy – stwierdza Sieradzka.
Twórczyni lekcji internetowej zaznacza, że w zbiorach Muzeum są prace wykonane w obozie oficjalnie, na zlecenie SS (m.in. w utworzonym przez Niemców Lagermuseum), a także dzieła tworzone nielegalnie w ukryciu i prace powojenne byłych więźniów, będące rodzajem relacji z tamtych wydarzeń oraz próbą uporania się z obozową traumą.