polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Warsztaty ornitologiczne podczas konferencji „Wszystko zaczyna się w głowie - spotkanie z psychiatrią” zorganizowanej przez Fundację PrzytulJA. Fot. Jola Wodniak
Polacy wciąż myślą o psychiatrach i ich pacjentach stereotypowo. Gdy mają problemy z sercem, idą do kardiologa. Kiedy cierpi ich tarczyca, odwiedzają endokrynologa. Korzystają z porad pulmonologów, neurologów, alergologów i wielu innych specjalistów.
Jednak kiedy pojawia się problem z mózgiem, często wstydzą się odwiedzić psychiatrę lub chociażby psychologa. Tymczasem ludzki mózg jest takim samym organem jak żołądek, płuca, wątroba czy trzustka i ma prawo chorować.
Jednym z celów konferencji „Wszystko zaczyna się w głowie” jest oswojenie pacjenta lub potencjalnego pacjenta z psychiatrią. Tak było i w tym roku, tym razem w Oświęcimskim Centrum Kultury, gdzie zebrali się specjaliści psychiatrzy, psychoterapeuci, psychologowie i pedagodzy.
W czasie trwania konferencji była możliwość skorzystania w punkcie konsultacyjnym z porady, gdzie i w jakim zakresie można uzyskać dalszą pomoc. PrzytulJA przygotowało też warsztaty ornitologiczny, psychologiczny i edukacyjny.
Z kolei portal natu.care przypomina, że okres jesienno-zimowy dla wielu wiąże się z obniżonym nastrojem i zaburzeniami psychicznymi. W latach 80. XX wieku specjaliści po raz pierwszy opisali taki zespół zaburzeń, nazywając go chorobą afektywną sezonową.
„Warto skonsultować się ze specjalistą, gdy czujesz obniżony nastrój, ale jednocześnie możesz samodzielnie próbować sprawdzonych sposobów na poprawę samopoczucia. Pomocne są nawet drobne zmiany stylu życia, które możesz wprowadzić już dziś. Ich skuteczność w poprawie nastroju jest udowodniona naukowo” – pisze Nina Wawryszuk z natu.care.