Nowy dowód osobisty od 4 marca – FILM

Marcin Cichowski  |   Fakty  |   24 lutego 2019 14:42

Nowy dowód osobisty będzie funkcjonował od 4 marca. E-dowód będzie plastikową kartą wyposażoną w czip, na którym zostaną zapisane dane właściciela.

Elektroniczny dowód osobisty ma być bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia czy podmiotami komercyjnymi, na przykład bankami.

 

E-dowód osobisty to nowy dowód osobisty, który będziemy mogli wykorzystać do:
– potwierdzenia tożsamości
– podpisywania dokumentów elektronicznych
– potwierdzenia obecności w placówkach medycznych do korzystania z elektronicznych bramek na lotniskach w Unii Europejskiej

E-dowód z czipem, czyli nowy dowód osobisty, jest bezterminowy i będzie podlegał wymianie jedynie na wniosek właściciela. Tak jak do tej pory, nowe dowody osobiste będą w formie plastikowej karty, ale wyposażonej w czipa, na którym zostaną zapisane dane o właścicielu dokumentu. Oczywiście, nie zabraknie fotografii, jako zdjęcia biometrycznego.

Nowy dowód osobisty można odebrać po 30 dniach od złożenia wniosku, jednak zazwyczaj jest gotowy wcześniej. Tylko w szczególnych przypadkach termin może się wydłużyć.

“Osoby, które nie chcą korzystać z elektronicznych możliwości e-dowodu, nie będą do tego zmuszane” – powiedział Krzysztof Kozłowski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji – “Zachowają jednak możliwość uruchomienia tej funkcji w dowolnym czasie” Dodał, że właściciel e-dowodu osobistego sam zdecyduje o tym, w jaki sposób będzie z niego korzystał.

Sprawdź, czy twój dowód osobisty jest już gotowy do odbioru, można tego dokonać na obywatel.gov.pl

Przerwa techniczna

Mogą wystąpić problemy w składaniu wniosków o wydanie dowodów osobistych drogą elektroniczną od środy 27 lutego do 4 marca. Ponadto Ministerstw Cyfryzacji informuje, iż 1 marca od godz. 12 nastąpi przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych.

Oznacza to, że w tym dniu w godzinach pracy urzędu, nie będzie możliwości załatwienia spraw dotyczących dowodów osobistych, w tym złożenia wniosków o dowód osobisty oraz wydania już spersonalizowanego dowodu.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Warning: The account for faktyoswiecim needs to be reconnected.
Due to Instagram platform changes on March 31, 2020, this Instagram account needs to be reconnected to allow the feed to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa