Noworoczne podwyżki czekają oświęcimian

Redakcja FO  |   Fakty  |   28 grudnia 2019 06:36

Od nowego roku zmienią się ceny usług na krytej pływalni w Oświęcimiu. Droższe będą też bilety autobusowe, wzrosną też stawki podatku.

„Powodem jest trudna sytuacja finansowa miasta związana z przeniesieniem przez rząd znacznych kosztów oświaty na samorząd i obniżeniem dochodów z tytułu podatku PIT oraz wzrost płacy minimalnej i cen energii” – informuje Katarzyna Kwiecień, rzeczniczka oświęcimskiego magistratu.

„Podwyżki są więc nieuniknione, aby utrzymać obiekty na dotychczasowym poziomie” – mówi Agata Gworek, dyrektor MOSiR w Oświęcimiu. 

Cennik znajduje się na stronie mosir.oswiecim.pl

 

 

Miejski Zakład Komunikacji podnosi ceny biletów 

Od 1 stycznia wzrosną też bilety normalny wzrośnie z  2,70 zł na 3 zł, a ulgowy z 1,70 na 1,90 zł.

„Jest to pierwsza podwyżka od  sześciu lat, jednak konieczna, bo w ostatnich latach nastąpił wzrost płac, kosztów paliwa i eksploatacji autobusów. Znacznie zmniejszyła się też liczba pasażerów uprawnionych do jazdy bez biletu” – twierdzi 

Za bilet obejmujący przejazd na terenie dwóch gmin zapłacimy 3,40 zł za normalny i 2,20 zł za ulgowy. Podróżujący przez teren trzech gmin będą musieli kupić bilet normalny za 4,40 zł i 2,80 za ulgowy, a za  bilet obejmujący przejazd przez cztery gminy zapłacą za bilet normalny 5,40 zł i 3,40 za ulgowy. 

Miejski przewoźnik ma również opcję zakupu biletu czasowego – 60 i 120 minut lub jednodniowego. Tu nowe ceny kształtują się następująco: 4, 6 i 11 zł. 

Nowością jest bilet przesiadkowy dwukrotnego kasowania, obowiązujący na terenie dwóch, trzech lub czterech gmin w cenach odpowiednio 4,40, 5 i 6 zł oraz ulgowe 2,80, 3,20 i 3,80 zł. Wzrastają również cenny innych biletów,  w tym miesięcznych,  na liniach obsługiwanych przez MZK.

Cennik  dostępny na stronie mzk.oswiecim.pl

 

 

W 2020 roku będą obowiązywały nowe stawki podatków lokalnych

Od nowego roku stawki podatków i opłat lokalnych będą kształtowały się następująco: 

Stawki podatku od gruntów (od 1 m kw. powierzchni): 

1. związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 0,92 zł,
2. pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych 4,80 (od 1 ha),
3. pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego – 0,30 zł.

Stawki podatku od budynków lub ich części (od 1 m kw. powierzchni użytkowej): 

1. mieszkalnych – 0,60 zł,
2. związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 23,54 zł,
3. zajętych na prowadzenie działalności w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 11,18 zł,
4. związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych – 3,02 zł,
5. pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 7,26 zł, od budowli – 2 proc. od wartości

Stawki opłaty targowej w styczniu i lutym obniżone są o 50 proc. i  kształtują się następująco: 

– w dni targowe czyli wtorki, czwartki, soboty i niedziele – 6,70 za 1 m kw. (w styczniu i lutym 3,35 zł od każdego pełnego lub rozpoczętego metra kw. zajętej powierzchni),
– w pozostałe dni – 4,80 zł (2,40 zł),
– przy sprzedaży odręcznej – 3,20 zł (1,60 zł).

Stawka opłaty od posiadania psów wynosi 30 złotych rocznie od jednego psa.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa