Niezwykły dokument z nazwiskiem Hedwig Höss

Adam Cyra  |   Fakty  |   30 kwietnia 2024 12:35
Udostępnij

Mieszkaniec Oświęcimia na strychu domu odnalazł dokumenty związane z KL Auschwitz, w tym z Hedwig Höss, żoną komendanta Rudolfa Hössa.

Dużo się ostatnio mówiło i pisało o fabularnym filmie brytyjskiego reżysera Jonathana Glazera „Strefa interesów”, przedstawiającego życie rodziny Rudolfa Hössa, komendanta KL Auschwitz i jego żony Hedwig, mieszkających w pobliżu obozowego krematorium, którym żyło się tutaj jak w raju. Posiadali oni szereg przywilejów, zapewniających  im dostatnie życie.

Na ich ślad udało się trafić jednemu z mieszkańców Oświęcimia, który odkrył m.in. unikalny dokument, stanowiący potwierdzenie dodatkowego przydziału żywności dla Hedwig Höss. Jak do tego doszło?

Marek Księżarczyk

Marek Księżarczyk.

Marek Księżarczyk, prezes oddziału miejskiego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem w Oświęcimiu – Pamięć o Auschwitz-Birkenau, kilka lat spotkał swojego znajomego, z którego ojcem przez wiele lat pracował w Walcowni Metali w Oświęcimiu. Ten, znając jego zainteresowania historią KL Auschwitz, opowiedział mu, że jeden z mieszkańców Oświęcimia w trakcie remontu swojego domu, którego właścicielem stał się dopiero wiele lat po wojnie, odkrył na strychu szereg dokumentów związanych z historią KL Auschwitz.

Wśród nich znajdowały się głównie oryginalne upoważnienia do pobrania przez prominentnych esesmanów dodatkowych przydziałów produktów żywnościowych. Na jednej z takich kartek znajduje się nazwisko Horsta Fischera, lekarza oddziałów SS w KL Auschwitz, sądzonego po wojnie w NRD i straconego w 1966 roku. Na innej widnieje natomiast nazwisko Heinza Thilo, lekarza oddziałów SS i lekarza obozowego m.in. w obozie cygańskim w KL Auschwitz II-Birkenau, zmarłego 13 maja 1945 roku.

Oświęcimski pasjonat historii KL Auschwitz postanowił nawiązać kontakt z właścicielem niecodziennego znaleziska. Składa się ono z ponad dwustu niemieckich dokumentów, które przeleżały w zapomnieniu przez wiele lat. Wśród nich zachował się wspomniany imienny przydział dodatkowej żywności dla Hedwig Höss, żony komendanta obozu.

Obecnie wszystkie te dokumenty są nadal w posiadaniu ich znalazcy, właściciela domu położonego kilkaset metrów od terenów byłego niemieckiego obozu Auschwitz.

 

Najnowsze realizacje wideo