Niezwykła wystawa. Pamiątki z IG Farben Werk Auschwitz – FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   30 listopada 2015 14:22

Oryginalne przedmioty, dokumenty a nawet fragmenty budynków z zachowanymi niemieckimi hasłami przedstawiono na wystawie „IG Farben Werk Auschwitz” w Centrum Obsługi Turystów w Brzezince.

W listopadzie 1940 roku, podczas niemieckiej okupacji, największy w owych czasach koncern chemiczny I.G. Farbenindustrie AG wybrał Oświęcim na budowę zakładu produkującego benzynę i kauczuk. Wystawa w COT kompleksowo ukazuje nie tylko historię powstania tego miejsca, wraz z licznymi podobozami, ale również sposób funkcjonowania fabryki, nazwanej IG Farben Werk Auschwitz.

Poza eksponatami z samej fabryki, obejrzeć również można artefakty związane między innymi z obozem KL Auschwitz III – Monowitz czy Stalagiem VIII B dla jeńców brytyjskich.

Perełką tej historycznej prezentacji jest z pewnością fragment baraku z KL Auschwitz III – Monowitz. Wpływ na to mają oryginalnie zachowane niemieckie hasła i napisy.

Realizatorem wystawy jest Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Organizacja powstała w 2013 roku, a jej głównym celem jest odzyskiwanie przedmiotów związanych z obozem, a które znajdują się w rękach prywatnych.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .