Niewidomi nagrali jasełka – FILM, FOTO

Marcin Cichowski  |   Fakty  |   17 grudnia 2018 14:33
Udostępnij

Wzruszające jasełka „Witajcie w Betlejem”, słuchowisko nagrały osoby z dysfunkcją wzroku, podczas zajęć arteterapii w Galerii Książki w Oświęcimiu.

Witajcie w Betlejem

„Na setkę. Aktywizacja czytelnicza osób z dysfunkcją wzroku”  to projekt realizowany w Galerii Książki,  nawiązujący do rocznic: 100-lecia urodzin pisarza Adama Bahdaja i filmoznawcy Zygmunta Kałużyńskiego oraz setnej rocznicy śmierci poety i dramaturga Lucjana Rydla. 

„Na setkę to cykl warsztatów literackich i filmowych, spotkań autorskich i zajęć kulturalnych. Tytuł projektu odnosił się również do możliwości jakie bibliotekarze postawili przed osobami z dysfunkcją wzroku – niewidomi mogą czytać, oglądać filmy, tworzyć słuchowiska radiowe – na sto procent czyli na setkę uczestniczyć w życiu kulturalnym. Równolegle do zajęć zorganizowano szkolenia korzystania z nowoczesnych technologii, umożliwiających osobom niewidomym stuprocentowe funkcjonowanie w świecie pisanym” – informuje Monika Sobota z Miejskiej Bibliotece Publicznej Galeria Książki w Oświęcimiu.

Przy realizacji działań, odwołując się również do Roku Herberta, korzystano z nowości wydawniczych oraz zbiorów multimedialnych tak, aby zaspokajać potrzeby czytelnicze odbiorców nie wykluczając przy tym żadnej dysfunkcyjnej grupy uczestników.

Jubilatki artystyczne

„Terapia przez sztukę polega na tym, że przy wsparciu terapeuty uczestnik arteterapii tworzy obiekty artystyczne, np. obrazy, rzeźby, utwory literackie, a następnie dzieli się z terapeutą zawartymi w nich znaczeniami. Wspólnie z terapeutą odkrywa też zupełnie nowe znaczenia i tropy w swojej twórczości, analizuje je i rozwija” – dodaje Monika Sobota.

Celem warsztatów integracyjnych w ramach projektu było przygotowanie utworu literackiego w formie słuchowiska radiowego opartego na jasełkach Lucjana Rydla „Betlejem polskie”, znanych kolędach i pastorałkach. Oparty na słowie mówionym i ludzkim głosie dramat mikrofonowy przedstawia wewnętrzne przeżycia i emocje, pozwolił też na stworzenie portretów psychologicznych poszczególnych bohaterów.

Słuchowisko radiowe działa na odbiorcę od wewnątrz, rozbudzając wyobraźnię słuchową i skupiając jego wrażliwość wyłącznie na treści słów. „Witajcie w Betlejem!” to tytuł słuchowiska jakie powstało pod bacznym okiem arteterapeuty Łucji Jurys.

„Ważnym podkreślenia jest fakt, że osoby niewidome, uczyły się swoich kwestii na pamięć, kilkanaście razy odsłuchując nagrany scenariusz, wkładając w to mnóstwo energii i emocji, bo nie sztuką jest powiedzieć swoją rolę, ale jeszcze odpowiednio ją zinterpretować, co moim zdaniem udało się doskonale” – chwali uczestników Bogusia Głąb, opiekunka grupy.

Na realizację projektu Biblioteka pozyskała dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

„Gorąco zachęcam do odsłuchania jasełek, link do nagrania poniżej. To naprawdę wzruszające słuchowisko – poleca Mariola Talewicz – zastępca Dyrektora Biblioteki. Jesteśmy pod wrażeniem pracy jaką wykonali uczestnicy zajęć działając wspólnie z pracownikami Biblioteki” – dodaje.

Posłuchajcie: