Nieśmiertelnik esesmana z Auschwitz trafił do muzeum

Yuliia Kutepova  |   Fakty  |   5 lipca 2021 13:18

Do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau trafił nieśmiertelnik członka załogi SS. Jest to drugi tego typu eksponat w zbiorach miejsca pamięci.

Ten niezwykle cenny z punktu widzenia muzealników przedmiot przekazał ambasadzie polskiej w Kopenhadze Tomasz Karasek. Dyplomaci przesłali nieśmiertelnik do Warszawy, skąd w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu odebrał go Piotr Cywiński, dyrektor muzeum Auschwitz.

„Tego typu zabytki są niezmiernie rzadkie. Można sobie wyobrazić, że członkowie załogi SS w pierwszym dogodnym momencie usuwali znaki mogące po wojnie zdradzić ich wcześniejszą przynależność do grupy zbrodniarzy. Jestem tym bardziej wdzięczny panu Tomszowi Karaskowi za wytropienie tego nieśmiertelnika i przekazanie go do naszych zbiorów. Należy podkreślić, że do tej pory mieliśmy tylko jeden taki typu przedmiot” – komentuje dyrektor Cywiński.

Przekazany do muzeum nieśmiertelnik z oznaczeniem „SS T.Stuba K.L. Auschwitz / 816” należał do jednego z 8000 członków załogi SS obozu KL Auschwitz. Przez cały czas istnienia obozu przez Auschwitz przewinęło się przezeń około 8100-8200 esesmanów i około obozu.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .