Nie zostawiajcie dzieci i zwierząt w samochodach

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   16 czerwca 2021 15:28

Słońce i upał zaczynają nas rozpieszczać. Przypominamy, żeby nie pozostawiać w samochodach dzieci i zwierząt. Nawet na chwilę.

W czasie upałów karoseria samochodu nagrzewa się natychmiast. Wiedzą o tym doskonale kierowcy i pasażerowie, którzy wsiadają do samochodu zaparkowanego w nasłonecznionym miejscu.

„Wysoka temperatura, nagrzane fotele i zaduch panujące we wnętrzu pojazdu uniemożliwiają natychmiastową jazdę. Najpierw wietrzymy wnętrze i włączamy klimatyzację” – tłumaczy aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

W ostatnich latach na łamach Faktów Oświęcim wielokrotnie informowaliśmy o przypadkach pozostawienia na parkingach dzieci i zwierząt w zamkniętych samochodach.

„Dziecko lub zwierzę pozostawione w zamkniętym szczelnie samochodzie jest bezbronne. Dlatego, w związku z nadchodzącą falą upałów, apelujemy do rodziców, by pamiętali i nie stwarzali tego rodzaju zagrożenia dla zdrowia i życia dzieci. Nasz apel dotyczy również właścicieli psów, wobec których policjanci w takich przypadkach interweniują najczęściej” – dodaje policjantka.

W razie dostrzeżenia takiej sytuacji, należy zadzwonić pod numer alarmowy 112, by wezwać służby ratunkowe. Natomiast, gdy dziecko lub zwierzę ma objawy przegrzania, nie reaguje na bodźce, natychmiast należy wybić szybę. Jest to działanie w stanie wyższej konieczności.

Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, warto udokumentować sytuację przy pomocy smartfona. Wystarczy wykonać kilka zdjęć lub nakręcić krótki film.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz wakacje?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .