polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Fundusze pochodzą z budżetu niderlandzkiego Ministerstwa Zdrowia, Dobrostanu i Sportu. W obszarze działań resortu leżą kwestie związane z kombatantami i pamięcią historyczną.
„Rząd niderlandzki podkreśla tym samym swoje przywiązanie do pamięci o losach ofiar zbrodni II wojny światowej. Jego decyzja wpisuje się w obchody 75. rocznicy wyzwolenia tego kraju spod okupacji niemieckiej, upamiętnianego 5 maja każdego roku” – mówi Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Swojego poruszenia tym gestem nie ukrywa Piotr Cywiński, dyrektor Miejsca Pamięci i prezes fundacji.
„Decyzja zapadła w czasach niezwykle trudnych dla nas wszystkich, w dobie zamknięcia granic i walki z pandemią. Rząd w Hadze pokazał nam wszystkim i całemu światu, że niezależnie od wszelkich poważnych aktualnych trudności, żywa pamięć będzie na zawsze i w każdej sytuacji podstawą budowania lepszego świata, bezpiecznego, sprawiedliwego, demokratycznego i szanującego prawa człowieka” – podkreśla Piotr Cywiński.
Muzeum podkreśla, że wagę, jaką Królestwo Niderlandów przywiązuje do pamięci, wskazuje obecność podczas 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz delegacji, na czele której stanęli król Willem-Alexander, królowa Máxima i premier Mark Rutte.
„W latach ubiegłych Haga przekazała już 400 tysięcy euro na rzecz kapitału wieczystego fundacji. Wraz z dzisiaj ogłoszoną decyzją suma dotacji niderlandzkiej dla fundacji wyniesie 1,4 miliona euro, co stawia to państwo wśród siedmiu największych darczyńców Fundacji Auschwitz-Birkenau. Niderlandy wspierają też aktywnie utworzenie nowego miejsca pamięci w Sobiborze” – tłumaczy Bartosz Bartyzel.