Nauczyciele bronią Budowlanki – LIST

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   30 listopada 2016 14:13

Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu za zgodą rady powiatu chce, by uczniów oświęcimskiej Budowlanki przenieść do Ozetów. Grono pedagogiczne protestuje przeciwko takiemu rozwiązaniu.

Nauczyciele wystosowali list otwarty w sprawie ostatnich decyzji starosty i radnych. Publikujemy go w całości, jak zawsze w takich przypadkach zachowując oryginalną pisownię.

My, Rada Pedagogiczna Powiatowego Zespołu Nr 5 Szkół Budowlanych w Oświęcimiu protestujemy nie zgadzając się z decyzją Rady Powiatu z dnia 23 listopada 2016 r. w sprawie projektu przeniesienia kształcenia z naszej szkoły do Powiatowego Zespołu nr 3 Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Oświęcimiu.

Zmniejszenie się populacji dzieci oczywiście ma wpływ na zmniejszenie się liczby oddziałów w wielu szkołach, także naszej.  Obecnie w 12 oddziałach kształci się 319 uczniów, a to jeszcze nie tak mało (budynek nie stoi pusty). Na mapie powiatowej sieci szkół funkcjonują takie same i mniejsze szkoły od naszej szkoły.

Połączenie szkół stworzy kompleks złożony z kilkuset osób (bliski tysiąca), co spowoduje utrudnienia w utrzymaniu standardów nowoczesnego, zindywidualizowanego nauczania.

Już obecnie Powiatowy Zespół Nr 3 w Oświęcimiu jest szkołą, w której panuje tłok uczniów, nieadekwatny do przestrzeni, jaką posiadają korytarze budynku, a dołożenie oddziałów z naszej szkoły z całą pewnością spowoduje także tak bardzo niepożądaną w procesie edukacji dwuzmianowość i kolejne utrudnienia.
W kontekście założeń nowej reformy i wypowiedzi Pani Minister Edukacji Anny Zalewskiej szkoła powinna być mała, bezpieczna i przyjazna uczniom oraz rodzicom. Nasza szkoła do takich właśnie należy.

Zaskakują nas działania Starostwa dotyczące tylko naszej szkoły. Powstanie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego powinno pociągać za sobą likwidację Powiatowego Zespołu nr 3 Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Oświęcimiu i Centrum Kształcenia Praktycznego w Oświęcimiu, a takie działania proceduralne powinny być podjęte jednocześnie.

Z tego, co nam wiadomo, nie ma mowy o likwidacji w/w jednostek.
W uchwale intencyjnej jest mowa o zamiarze przekształcenia szkół wchodzących w skład Powiatowego Zespołu Nr 5 Szkół Budowlanych w Oświęcimiu poprzez zmianę siedziby, a przytacza się art. 59 ust. 1, który mówi o likwidacji szkoły.

Z informacji otrzymanych na sesji wynika, że nas profil kształcenia „technik architektury krajobrazu” zostanie przeniesiony do PZ Nr4, a szkoła ta nie jest uwzględniona w planach tworzenia centrum

Dostrzegamy, zatem brak konkretnych planów Starostwa dotyczących przekształcenia naszej szkoły. Odnosimy wrażenie, że informacje przekazywane nam przez Starostwo wzajemnie się wykluczają. W związku z tym uczniowie, nauczyciele i rodzice są zaniepokojeni zaistniałą sytuacją.

Pragniemy włączyć się w nową reformę, która uczyni z nas szkołę zawodową branżową. Chcemy przygotować średnią kadrę techniczną, tak potrzebną na obecnym rynku pracy, bo przecież kształcimy w zawodach, na które jest coraz większe zapotrzebowanie. Chcemy kształcić młodzież, we współpracy z pracodawcami, ale w siedzibie dotychczasowej – przy ulicy Obozowej 31 w Oświęcimiu.

O decyzji w sprawie Budowlanki pisaliśmy TUTAJ.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa