Nareszcie działa poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży

Redakcja eFO  |   Fakty  |   18 stycznia 2023 17:19
Udostępnij

Od wielu miesięcy media informują o problemach z przychodniami zdrowia psychicznego dla dzieci w całej Polsce. Taka poradnia powstała w Oświęcimiu.

Jest czynna w każdy piątek od godziny 8 do 14. Funkcjonuje w budynku nr IV, gdzie mieści się m.in. oddział psychosomatyki i psychiatrii. Dzieci i młodzież przyjmuje doktor Kinga Maśnica, specjalistka psychiatrii dziecięcej. By zapisać się na wizytę, nie trzeba mieć skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Porady są bezpłatne. Otrzyma ją każdy młody człowiek, który nie ukończył 18. roku życia.

Pierwsi pacjenci pojawili się w poradni zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu w piątek 13 stycznia. Doktor Kinga Maśnica, przyjęła wówczas pięciu pacjentów.

„To były pierwsze wizyty. Dla każdego pacjenta pani doktor miała godzinę. Konsultacje na oddziałach dziecięcych i chirurgii dziecięcej będą się odbywały w miarę zapotrzebowania” – informuje Magdalena Foks, zastępca dyrektora szpitala do spraw personalno-organizacyjnych.

Poradnia nie ma jeszcze kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Jak wspomnieliśmy, porady są bezpłatne, a funkcjonowanie poradni, do czasu uzyskania kontraktu, będzie dofinansowywać Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu.

„Dużo słyszeliśmy ostatnio na temat problemów psychiatrii dziecięcej. Dyrektor (Edward Piechulek – dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu – przyp. red.) stanął na wysokości zadania. To był ponad rok trudnej roboty, żeby znaleźć odpowiedniego człowieka. Udało się znaleźć lekarza, dzięki czemu ta poradnia ruszyła. Poczytuję to za spory sukces szpitala. W niewielu szpitalach powiatowych poradnia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży funkcjonuje. Po czasie, najpierw pandemii, a później związanym z niebezpieczeństwem czyhającym za naszą wschodnią granicą, lęki przełożyły się na dobrostan dzieci i młodzieży. Dlatego ta poradnia jest tak ważna” – ocenia Andrzej Skrzypiński, starosta oświęcimski.

W powiatowej lecznicy nie tylko dzieci i młodzież mogą skorzystać z porad specjalisty z dziedziny psychiatrii. Centrum Zdrowia Psychicznego udziela bowiem pomocy każdej osobie, która ukończyła 18 lat. Tym samym szpital zapewnia kompleksową opiekę psychiatryczną dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego.

Ale wróćmy do poradni dla dzieci i młodzieży.

„Do czerwca mamy już zajętą kolejkę, a tak naprawdę dopiero otworzyliśmy przychodnię. I w pierwszej połowie roku są zapisy na każdy piątek. Poradnia pracuje przez osiem godzin. Będziemy na pewno dalej robili w tym temacie duże kroki” – mówi dyrektor Edward Piechulek.

Najnowsze realizacje wideo