polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Oszuści szukają potencjalnych ofiar dzwoniąc na telefony stacjonarne. Fot. Pixabay.com
Do kobiety z Kęt na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna. Przekonywał ją, że jest wnuczkiem, który miał wypadek i potrzebuje pieniędzy, by polubownie załatwić sprawę. Z kolei z mieszkańcem Oświęcimia telefonicznie skontaktował się osobnik podający się za policjanta. W tym przypadku również chodziło o pieniądze.
Seniorzy nie uwierzyli dzwoniącym i nie dali się oszukać. O zdarzeniach natychmiast powiadomili policję.
„Policjanci prowadzą czynności w celu ustalenia sprawców tego rodzaju oszustw, ale także ponownie apelują do seniorów, aby pod żadnym pozorem nie przekazywali pieniędzy obcej osobie. Prosimy też o przekazywanie informacji o zagrożeniu oszustwami seniorom znajdującym się w rodzinach i mieszkającym w sąsiedztwie. Im więcej osób świadomych tym mniej oszukanych” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.
W Małopolsce pojawili się także oszuści podający się za pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zaatakowali w Nowym Targu, ale można się spodziewać, że pojawią się także w innych częściach województwa, w tym w powiecie oświęcimskim.
„Kobiety, które udawały lekarkę i pracownicę ZUS, wyłudziły od starszego pana ponad 28 tysięcy złotych. Oszustki przyszły pod pretekstem kontroli z ZUS i zażądały podania numerów seryjnych banknotów z emerytury. Chwila nieuwagi wystarczyła, aby mężczyzna stracił swoje oszczędności” – relacjonuje Anna Szaniawska, regionalna rzecznik prasowa ZUS województwa małopolskiego.
Oszustwa na „pracownika ZUS” są coraz częstsze, dlatego zakład przypomina, że pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów i rencistów w ich domach.
„Wizyta może zdarzyć się tylko wtedy, jeśli ktoś stara się o rentę albo świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych i jego stan zdrowia nie pozwala na badanie w placówce ZUS. Ale o jego terminie klient zawsze informowany jest wcześniej” – dodaje Anna Szaniawska.
Ponadto Zakład Ubezpieczeń Społecznych cały czas zachęca do korzystania z bezgotówkowych form wypłaty świadczeń.
„Przekazanie emerytury lub renty na rachunek bankowy jest lepszym rozwiązaniem. Jest bezpieczniej, gdy nie trzymamy gotówki w domu. Ogranicza to ryzyko kradzieży pieniędzy w wyniku takich oszustw” – tłumaczy aspirant Dorota Garbacz z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.