Na straży rozwoju regionu. Fundusze Europejskie są w Małopolsce

Materiał partnerski  |   Fakty,Styl życia  |   23 listopada 2022 12:49

Blisko 13 mld zł – to kwota, jaką zainwestowaliśmy w Małopolsce w ciągu ostatnich siedmiu lat, tylko w ramach Funduszy Europejskich dla Małopolski.

To przekłada się realnie na ponad 4,3 tys. inwestycji w ochronie zdrowia, szkolnictwie, transporcie, ochronie środowiska czy rynku pracy. Z Funduszy korzystaliśmy w walce z pandemią COVID 19, to one wsparły działania na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy przebywających w regionie.

„Małopolanie potrafią wykorzystać możliwości, jakie dają Fundusze Europejskie – z korzyścią dla swoich biznesów, jak i rozwoju naszego regionu. Mądrze zainwestowane środki europejskie nie tylko służą mieszkańcom, ale wspierają działania Zarządu Województwa Małopolskiego w niesieniu pomocy obywatelom Ukrainy przebywającym w regionie, jak i wychodzeniu z kryzysu popandemicznego – mówi Witold Kozłowski, marszałek Małopolski. 

Fundusze w pigułce 

Zakończenie obecnej perspektywy finansowej to okazja do pokazania, jaka rolę odgrywają Fundusze Europejskie w regionie. W ramach listopadowej kampanii promującej efekty funduszowej obecności w Małopolsce przybliżymy zasady mechanizmu pomocowego Unii Europejskiej – CARE, który dał możliwość wykorzystania już realizowanych projektów unijnych oraz niewykorzystanych jeszcze Funduszy Europejskich do wsparcia uchodźców z Ukrainy. 

Pokażemy przykłady projektów wspartych w ramach pakietu pomocowego REACT-EU (Recovery Assistance for Cohesion and the Territories of Europe), czyli dodatkowego wsparcia na walkę z kryzysem w Europie oraz naprawę gospodarki dotkniętej skutkami COVID-19.

Podzielimy się przykładami inwestycji, które zrealizowali małopolscy przedsiębiorcy w ramach unijnej pożyczki dla start-upów, będzie też edukacyjnie i ekologicznie.

 

Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Pomocna dłoń

Małopolska solidarnie dzieli się europejskim wsparciem z uchodźcami wojennymi z Ukrainy.  Z inicjatywy Zarządu Województwa Małopolskiego, w oparciu o Fundusze Europejskie i budżet województwa oraz dzięki mechanizmowi pomocowemu – CARE, powstała Małopolska Tarcza Humanitarna – łącząca pomoc dla uchodźców wojennych z Ukrainy oraz wspieranie działalności różnych instytucji udzielających im pomocy. 

Działania zostały tak podzielone, aby odpowiadały najpilniejszym potrzebom uchodźców
i samorządu. Pieniądze zostały skierowane na realizację zadań z zakresu: transportu, rynku pracy, edukacji, wolontariatu czy spraw społecznych. 

„Podjęliśmy szereg konkretnych działań, które wsparły zarówno system przyjmowania uchodźców wojennych z Ukrainy, jak i bezpośrednio obywateli Ukrainy, którzy szukają np. pracy w Małopolsce. Najważniejsze finansowe zadania realizujemy w ramach Małopolskiej Tarczy Humanitarnej. Na pomoc uchodźcom przeznaczyliśmy 100 mln zł – podkreśla marszałek Witold Kozłowski.

Zakup karetek

Pomoc, bezpieczeństwo, ochrona, solidarność, wspólnota – o tych wartościach przypomina listopadowa kampania outdoorowa promująca Fundusze Europejskie w Małopolsce.
Motywem przewodnim są ręce jako symbol niesienia pomocy, otaczania opieką, zapewnienia bezpieczeństwa, dzielenia się. Dla podkreślenia jej adresatów treści eksponowane na billboardach i citylightach tłumaczone są na język ukraiński. 

Pocovidowa REACTywacja 

Pakiet pomocowy REACT-EU to jeden z elementów tzw. Europejskiego Planu Odbudowy, czyli dodatkowego wsparcia na walkę z kryzysem w Europie oraz naprawę gospodarki dotkniętej skutkami COVID-19. 

W 8 małopolskich szpitalach realizowane są inwestycje, które będą służyły pacjentom, szczególnie do leczenia osób ze schorzeniami pocovidowymi. Wartość realizowanych zadań to ponad 75 mln zł.

„To inwestycje, które zwiększą komfort opieki nad pacjentami dotkniętymi skutkami pandemii, a także poprawią warunki pracy oraz możliwości świadczenia usług medycznych
i rehabilitacyjnych w małopolskich szpitalach” – mówi Witold Kozłowski Marszałek Małopolski.

Dzięki inicjatywie REACT-EU każda osoba z regionu ma szansę na sprawniejsze poradzenie sobie ze skutkami pandemii i bardziej kompleksową opiekę medyczną oraz rehabilitację po przejściu choroby COVID-19.

 

 

Fundusze Europejskie są w Małopolsce

Rewitalizacja parków i rynków, nowoczesne wyposażenie dla służb ratunkowych i szpitali, nowe miejsca spotkań czy  ośrodki edukacji ekologicznej – ostatnie 7 lat to czas realizacji tysięcy różnych inwestycji, sfinansowanych dzięki Funduszom Europejskim. Ich wartość znacznie przekracza miliard złotych. Liczba robi wrażenie, ale nie statystyki są tu najistotniejsze. Fundusze Europejskie funkcjonują wokół nas i realnie wpływają na najbliższe otoczenie. 

„Fundusze Europejskie trafiły do każdego zakątka Małopolski, pozwalając nam tym samym na konsekwentny i zrównoważony terytorialnie rozwój regionu” – podkreśla marszałek Witold Kozłowski.

Środki finansowe płynące z Funduszy Europejskich pozwoliły przeprowadzić szereg inwestycji, które zdecydowanie podniosły, jakość życia mieszkańców i poprawiły ich bezpieczeństwo. Liczne remonty, modernizacje czy przebudowy dróg oraz budynków użyteczności publicznej, zakup ekologicznych środków transportu, inwestowanie w najwyższej, jakości sprzęt i aparaturę medyczną, a także zakup nowoczesnych w pełni wyposażonych ambulansów – to tylko część projektów, które zostały zrealizowane właśnie dzięki środkom europejskim. Musimy jednak zawsze pamiętać, że Fundusze Europejskie zawsze są uzupełniane środkami z budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Do zobaczenia

O Funduszach Europejskich opowiemy na antenie TVP Kraków w każdy poniedziałek i czwartek o godz. 19.05.

Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w ramach działań współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .