polecamy
Fakty z powiatu: Rządowe wsparcie na modernizację oddziału dziecięcego
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Igor Mitoraj otrzymał pośmiertnie Honorowe Obywatelstwo Gminy Oświęcim. Fot. Gmina Oświęcim
Artysta znany przede wszystkim z wielkich plenerowych rzeźb, takich jak „Eros spętany” na Rynku Głównym w Krakowie, urodził się 26 marca 1944 roku w Oederan w Niemczech. Był synem polskiej robotnicy przymusowej i francuskiego jeńca wojennego.
Po wojnie matka zabrała go w swoje rodzinne strony, do Grojca. Igor uczył się w liceum plastycznym w Bielsku-Białej i ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował pod kierunkiem Tadeusza Kantora.
Od 1968 roku tworzył we Francji i we Włoszech. Zmarł dziewięć lat temu, 6 października 2014 roku. Spoczął we włoskiej Pietrasancie, gdzie miał pracownię od lat 80. XX wieku.
Rada Gminy Oświęcim podczas sesji nadzwyczajnej Grojcu przez aklamację przyjęła uchwałę o nadaniu artyście honorowego obywatelstwa. Akt nadania tytułu i okolicznościowy medal władze gminy przekazały Igorowi Andrzejowi Mitorajowi, bratankowi i chrześniakowi rzeźbiarza. Ten obiecał, że atrybuty honorowego obywatelstwa trafią do Pietrasanty, gdzie powstaje muzeum Igora Mitoraja.
Podczas sesji rajcy i ich goście wysłuchali wykładu o twórczości Mitoraja, stale powracających w niej motywach i nawiązaniach do sztuki antyku, wygłoszonego przez profesora Jana Tutaja, dziekana wydziału rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Ta szczególna uroczystość była też okazją do wręczenia nagród uczestniczkom i uczestnikom dwóch konkursów plastycznych.
W pierwszym, „Rzeźba w literaturze zaklęta”, zwyciężyła Natalia Majcherek ze Szkoły Podstawowej (SP) w Grojcu. Drugie miejsce zdobył Bartosz Kozaczka z SP w Porębie Wielkiej, a trzecie Karol Potocki z SP w Babicach. Wyróżnienia trafiły do Zofii Parys i Mikołaja Kraski z SP w Grojcu.
Konkurs „Michał Anioł z Grojca” wygrały Justyna Szymańska z SP w Porębie Wielkiej i Agata Łagosz z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu. Druga lokatę zajęły Emilia Krawczyk i Zuzanna Chowaniec z SP w Grojcu, a trzecią Maja Reichel i Maja Żydek z SP w Brzezince.
Wyróżnienia wywalczyli Milena Sendor, Maksymilian Nowotarski, Krzysztof Wacławek i Amelia Zielińska z SP w Porębie Wielkiej oraz Zuzanna Gałgan i Natalia Majcherek z SP w Grojcu.
„Rodem grojczanin, sercem Polak, talentem świata obywatel” – powiedziała o Igorze Mitoraju Bernardyna Bryzek, przewodnicząca Rady Gminy Oświęcim, zamykając nadzwyczajną sesję.
Nagranie sesji z wykładem i ceremonia rozdania nagród w konkursach plastycznych można obejrzeć na YT: