Muzeum Zamek ma 10 lat – FOTO

Jola Wodniak  |   Fakty  |   13 stycznia 2020 05:00

Muzeum Zamek w Oświęcimiu swoją działalność rozpoczął 1 stycznia 2010 roku i od tamtej pory pełni funkcje reprezentacyjne, kulturalne i edukacyjne.

Misją muzeum jest popularyzacja historii ziemi oświęcimskiej oraz dziedzictwa miasta, jego tradycji i kultury. W tym celu zajmuje się ochroną dóbr kultury, dokumentowaniem czasów minionych, gromadzeniem eksponatów archeologicznych, historycznych i etnograficznych związanych z Oświęcimiem i ziemią oświęcimską.

„Prowadzimy również działalność wystawienniczą i wydawniczą. Ideą działalności muzeum jest stworzenie wystaw muzealnych ukazujących złożoną i wielowiekową historię Miasta Oświęcim, która ułatwiałaby widzowi odnalezienie się w przestrzeni miasta” – mówi Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek.

 

 

„Współpracujemy z placówkami oświatowymi i kulturalnymi oraz innymi muzeami w zakresie popularyzowania historii. W naszej wizji staramy się, aby nasze muzeum było miejscem, z którym utożsamiają się mieszkańcy miasta i ziemi oświęcimskiej, a także do którego docierają turyści, aby poznać naszą historię” – tłumaczy Wioletta Oleś.

 

 

W ramach swojej misji oraz ochrony dziedzictwa kulturowego Muzeum Zamek pełni rolę opiekuna nad następującymi zabytkami:  zamkiem oświęcimskim, wieżą obronną (poł. XIII w./XIV w.), tunelami pod wzgórzem zamkowym (XVIII – XX w.), ratuszem z XIX w. oraz podziemnymi reliktami XVI-wiecznego ratusza pod płytą rynku.

 

Opisują, dokumentują, opowiadają o mieszkańcach, o mieście

„Pokazujemy, że Oświęcim to miasto, w którym kultura nie zapomina o swojej historii, ale wychodzi jej naprzeciw. Poprzez nowe, twórcze wydarzenia i inicjatywy o charakterze lokalnym, ogólnopolskim, czy międzynarodowym budowany jest konsekwentnie wizerunek Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Chcemy, aby nasze Muzeum Zamek w Oświęcimiu, było miejscem, z którego mieszkańcy naszego miasta i ziemi oświęcimskiej będą dumni” – dodaje Wioletta Oleś.

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
 
Aukcje dla Nikolki Kurpas
Grupa Publiczna · 1233 członków
Dołącz do grupy
https://www.siepomaga.pl/aukcjedlanikolki Aukcje dla Nikolki Kurpas to grupa ludzi wymieniających się przedmiotami i usługami, podczas zabawy po zako...
 
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa