polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Powiatowa Rada Rynku Pracy pierwszy raz w nowej kadencji
Uroczystość odsłonięcia tablic poświęconych dobrodziejom wspierającym muzeum Auschwitz. Fot. Marek Lach
Dobrodziejami uhonorowanymi w siedzibie Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEAH) są Międzynarodowy Komitet Oświęcimski (MKO) i Volkswagen Group.
„Przez tak wiele lat, kiedy pracujemy razem, Volkswagen Group stało się częścią tej historii. Nie jestem w stanie wymienić żadnej innej firmy, nawet spośród tych, które miały ciężkie momenty w swojej historii, która tak dobrze rozumiałaby, jak podchodzić do historii, jak nad nią pracować, jak pracować nad dziedzictwem tamtych czasów, jak połączyć pamięć z tożsamością firmy. Współpraca pomiędzy Miejscem Pamięci i Volkswagen Group, to największy tego typu projekt w powojennej Europie” – mówił Piotr Cywiński, dyrektor muzeum Auschwitz
Muzeum, koncern Volkswagen i MKO współpracują od ponad 30 lat. Ważnym elementem tej współpracy są wspólne, edukacyjne przyjazdy grup młodzieży niemieckiej i polskiej, uczniów szkół zawodowych koncernu Volkswagen do miejsca pamięci.
Partnerstwo z Volkswagenem i Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim pozwoliło na organizację w muzeum wielu ważnych międzynarodowych wydarzeń edukacyjnych, remont sal wykładowych, czy też wydanie kilku ważnych publikacji
„Wydaje mi się, że jednym z najbardziej przejmujących uczuć, kiedy tu jestem, jest to, że idziecie emocjonalnymi śladami ocalałych, że podejmujecie działania, aby zachować to miejsce dla świata. To ogromne wyzwanie, kiedy widzimy, że wszystko wokół nas się wali. Zachowanie tego miejsca, w szczególności w tych czasach, nabiera jeszcze większego znaczenia. Nie ma miejsca, aby stać z boku i milczeć” – powiedział Christoph Heubner, wiceprezes MKO.
Samochody volkswagen przekazane przez koncern wspierają konserwatorów, a minibusy pomagają (MCEAH) w przewozie byłych więźniów obecnych na wydarzeniach edukacyjnych w muzeum Auschwitz.
„Chciałbym przede wszystkim podziękować, że zaakceptowaliście naszą firmę, do bycia małą częścią tej pracy, szczególnie takiej firmy jak Volkswagen, której historia jest połączona z nazistowskim reżimem. Przeszliśmy długą drogę, aby dojść do tej współpracy. Myślę, że naszym głównym celem będzie wsparcie muzeum we wszystkich możliwych obszarach. Dla nas szczególnie ważni są młodzi ludzie, którzy pracują dla miejsca pamięci. Przez lata to miejsce stało się dla mnie szczególnie istotne. W świetle historii tego miejsca, nasze problemy wydają małe. Nawiązując do obecnych wydarzeń, chyba wszyscy jesteśmy w szoku, że wojna może znowu mieć miejsce w Europie. To zaszczyt dla nas, że możemy być częścią tej ważnej pracy i zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby wesprzeć miejsce pamięci w przyszłości” – stwierdził Gunnar Kilian, członek zarządu Volkswagena.