Muzeum Auschwitz otwarte dla zwiedzających przez cały czas

Paweł Wodniak  |   Edukacja,Fakty  |   8 czerwca 2021 12:34

Od 14 czerwca Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau będzie dostępne dla zwiedzających przez cały czas. Teraz można je zwiedzać przez trzy dni w tygodniu.

Należy pamiętać, że 14 czerwca odbędą się obchody 81. rocznicy pierwszego transportu Polaków do Auschwitz, dlatego miejsce pamięci tego dnia będzie otwarte dla zwiedzających od godziny 14.

„Ograniczenie dni otwarcia traktowaliśmy jako rozwiązanie wyjątkowe i tymczasowe związane z sytuacją wywołaną pandemią. W ostatnich tygodniach liczba odwiedzających w weekendy zdecydowanie wzrosła. Dlatego też wracamy do całotygodniowej dostępności dla odwiedzających” – mówi Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Informacje dla zwiedzających:

Rezerwacji na zwiedzanie terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady z edukatorem-przewodnikiem, jak i wejście indywidualne można dokonywać w serwisie online. Tam także znajduje się regulamin, cennik oraz informacje dla odwiedzających związane z sytuacją epidemiczną.

Zasady zwiedzania są przystosowane do obowiązujących wymogów sanitarnych, bowiem zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym oraz pracownikom miejsca pamięci to jedno z najważniejszych zadań muzeum w czasie trwającej pandemii.

Wstęp na teren do obu części byłego obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau – odbywa się wyłącznie na podstawie kart wstępu. Rezerwacji na każdy rodzaj zwiedzania można dokonywać wyłącznie w Internecie.

Niezarezerwowane karty wstępu będą dostępne w muzeum dniu wizyty, jednak przyjeżdżającym bez rezerwacji nie możemy zagwarantować możliwości wejścia na teren miejsca pamięci.

Zwiedzanie z edukatorem w tzw. turach dla odwiedzających indywidualnych odbywa się w grupach maksymalnie 15-osobowych. Zmniejszona jest także liczba osób łącznie przebywających na terenie. Odwiedzający mogą także musieli zachować bezpieczny dystans interpersonalny, zarówno przed wejściem do muzeum, jak i podczas zwiedzania.

Na terenie obowiązują te same przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa, jak w całej Polsce. Mierzona będzie również temperatura osób wchodzących. W kilku miejscach na terenie muzeum zostały też umieszczone aparaty do bezdotykowej dezynfekcji rąk, a przed wejściem stanęła specjalna bramka dezynfekcyjna.

Dla odwiedzających przygotowana została specjalna trasa zwiedzania, która minimalizuje liczbę miejsc, w której stykają się ze sobą odwiedzający muzeum. Wewnątrz budynków należy poruszać się wyłącznie wytyczoną jednokierunkową trasą. Większa przestrzeń powstała dzięki usunięciu z wystawy wszystkich poziomych gablot, co umożliwia zachowanie bezpiecznego dystansu podczas zwiedzania.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa przewodnicy muzeum noszą podczas oprowadzania maski, a odbiorniki oraz słuchawki wykorzystywane podczas zwiedzania spełniają wszystkie wymogi sanitarne. Odwiedzający mogą też korzystać także ze swoich słuchawek, które muszą pasować do portu minijack.

W kilku miejscach na terenie byłego obozu Auschwitz I ustawione są tablice ekspozycji zewnętrznej, dzięki którym poznać można historie oraz zobaczyć m.in. wnętrza czasowo wyłączone ze zwiedzania, np. podziemia bloku 11.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz wakacje?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .