Mundurowi patrolują, kontrolują i reagują – FILM

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   6 kwietnia 2020 16:52

Miejscowości powiatu patrolują funkcjonariusze policji, straży miejskich, wojska. Mundurowi reagują na przypadki łamania zakazów związanych z koronawirusem.

Policjanci, poza zwyczajowymi obowiązkami, patrolują teraz radiowozami i pieszo miejscowości powiatu oświęcimskiego, by reagować na przypadki łamania zakazów, nałożonych na mieszkańców w związku z epidemią koronawirusa.

Funkcjonariuszom policji towarzyszom także żołnierze z piątego batalionu dowodzenia w Rząsce pod Krakowem i wojsk obrony terytorialnej. W Oświęcimiu i Kętach dodatkowe zadania mają także strażnicy miejscy. O zakazach i obostrzeniach nałożonych przez rząd przypominają także strażacy ochotnicy.

Generalnie sytuacja w ponad 150 tysięcznym powiecie wygląda dobrze. Mieszkańcy wydają się zdyscyplinowani. Są też jednak osoby, które nie stosują się do nowych zasad i próbują je łamać. Dzięki mundurowym, nie zawsze im się to udaje.

„Podczas minionego weekendu policjanci na terenie powiatu oświęcimskiego przeprowadzili 87 interwencji związanych z ujawnionymi lub zgłoszonymi przez mieszkańców przypadkami łamania prawa, wprowadzonego w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się koronawirusa” – podaje aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Najwięcej interwencji w ciągu trzech dni dotyczyło łamania zakazu gromadzenia się. Takich zdarzeń było 71. Głównie chodziło o osoby, które piły alkohol na ławkach lub zakłócały ciszę nocną.

„Natomiast 16 przypadków dotyczyło złamania zakazu przemieszczania się i najczęściej interwencje te dotyczyły osób nietrzeźwych wracających do swoich domów od znajomych lub też uczestników imprez alkoholowych” – relacjonuje policjantka.

Policjanci wobec 101 sprawców wykroczeń sporządzili dokumentację dla Państwowej Powiatowej Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu. Innych pouczyli, ukarali mandatami lub też skierowali przeciwko nim wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu.

„Wszyscy ci, którzy umyślnie nie stosują się do przepisów obowiązujących w związku z epidemią, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi swoich zachowań” – podkreśla Małgorzata Jurecka.

Mundurowi skontrolowali także sklepy i pojazdy komunikacji zbiorowej. Nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości.

Każdego dnia funkcjonariusze policji kontaktują się z osobami objętymi kwarantanną. Sprawdzają, czy przypadkiem nie wychodzą one z mieszkań, w których muszą przebywać przez 14 dni.

„W dalszym ciągu apelujemy o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie, w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. Pamiętajmy, że wprowadzone przepisy służą ochronie życia i zdrowia  nas wszystkich” – kończy rzecznik prasowa oświęcimskiej policji.

Ważne

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.

Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jeżeli masz te objawy i mogłeś / mogłaś mieć styczność z osobami zarażonymi nie idź do lekarza lub SOR – pozostań w domu i zadzwoń do sanepidu lub innych jednostek specjalnie powołanych na czas pandemii:

– 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem,
– 604 197 624 lub 33 843 09 28 – telefony całodobowe do Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu,
– 33 844 89 80 – telefon całodobowy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu.

 

Więcej informacji na temat koronawirusa można uzyskać pod hashtagiem:

#koronawirus

Komentarze
 • 7 kwietnia 2020 18:32

  jaki

  mam pytanie. czy tych wesołych mundurowych nauczono samodzielnego myślenia w szkołach policyjnych lub wojskowych czy tylko bezmyślnego wykonywania rozkazów i poleceń? nie wszystkie przypadki podpadają pod mandat . część nakazów, zakazów jest wprowadzona na podstawie ustawy o epidemii z 2008 roku i niektóre są zgodne z prawem. natomiast większość wprowadzonych przez rząd
  to są wyjęte ze stanu nadzwyczajnego czy stanu klęski żywiołowej a tych stanów nie wprowadzono do tej pory. zwracają na to uwagę konstytucjonaliści i znani prawnicy/ prof. Zoll i jeden z sędziów Trybunału Stanu i wielu innych/. PiS powołuję się na Konstytucję wtedy kiedy mu wygodnie . okazuje się że te przepisy są niezgodne z prawem stosowanie ich nie powinno skutkować żadnymi karami/ mandatami , grzywnami czy sprawami sądowymi. czyli wg rządu mamy stan nadzwyczajny z jego przepisami bez jego wprowadzenia prawnie. to jest po to żeby ludzie się bali i byli zastraszeni. bo jeden chory na władzę chce przepchnąć swoją marionetkę na drugą kadencją za cenę tysięcy ludzkich istnień.
  życzę wesołym mundurowym dobrego samopoczucia i duuużo mandatów dla zwykłych szarych ludzi .będą was mile wspominać gdy na święta nie będzie do garnka włożyć i całe rodziny będą głodować.

 • 7 kwietnia 2020 18:57

  jaki

  a propos mojego wcześniejszego tekstu. mam chory kręgosłup i biorę mocne leki przeciwbólowe. wg zalecenia lekarza spacer minimum 2x po 15 min. lub pół godz. jazdy na rowerze to jest terapia ruchowa która pozwala zmniejszyć ból i nie brać tyle prochów. i co mam nie wychodzić ,wyć z bólu w nocy bo dostanę mandat od wesołych mundurowych i nie będę miał na leki.

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ostatnie wpisy
Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .