Można się obronić przed podwyżkami cen prądu – AUDIO

Redakcja eFO  |   Fakty  |   15 listopada 2022 12:06
Udostępnij

Mali i średni przedsiębiorcy oraz samorządy mogą złożyć dokument, który w przyszłości ma je obronić przed podwyżkami prądu.

Do końca listopada małe i średnie przedsiębiorstwa oraz inne uprawnione podmioty powinny złożyć oświadczenie do swojego dostawcy energii, aby skorzystać z maksymalnej ceny prądu w ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej.

„Uruchomiliśmy specjalną stronę internetową ze wzorem oświadczenia dla firm, samorządów i innych podmiotów uprawnionych do skorzystania z cen maksymalnych energii elektrycznej. Zachęcamy do składania oświadczeń elektronicznie, pocztą lub osobiści już teraz, nie czekając do ostatniego możliwego terminu, który przypada na koniec listopada” – mówi Daniel Iwan, rzecznik prasowy Tauron Sprzedaż.

Podkreśla też, że gospodarstwa domowe nie składają oświadczeń, żeby skorzystać z cen maksymalnych po przekroczeniu przyznanego limitu zużycia energii elektrycznej. Mechanizm cen maksymalnych dostawca energii zastosuje wobec nich automatycznie.

Dzięki ustawie o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen prądu i wsparcia niektórych odbiorców w 2023 roku, która weszła w życie 4 listopada 2022 roku, cena prądu w 2023 roku dla określonych grup odbiorców nie będzie mogła być wyższa niż maksymalna cena prądu wskazana w ustawie. Ochroni to odbiorców energii przed podwyżkami.

 

 

W rozliczeniach z odbiorcami użyteczności publicznej i firmami, dostawcy energii będą stosować maksymalną cenę na poziomie 785 zł za megawatogodzinę (MWh) w okresie od 1 grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej spółki Tauron.