Motocykle i historia

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   28 sierpnia 2015 15:59

W sobotę o godzinie 11 wyruszy z Oświęcimia rajd motocyklowy, poświęcony pamięci Antoniego Kocjana, wybitnego konstruktora szybowcowego, więźnia KL Auschwitz i konspiratora. Motocykliści z Gentlemen’s Club Oświęcim wyjadą z parkingu przy Lidlu na ulicy Konarskiego.


Antoni Kocjan był słynnym przedwojennym konstruktorem szybowcowym. Podczas II wojny światowej pełnił funkcję dowódcy wydziału lotniczego Komendy Głównej Armii Krajowej. 22 września 1940 roku trafił na osiem miesięcy do KL Auschwitz.

Urodzony pod Olkuszem inżynier lotnictwa przyczynił się do rozszyfrowania tajemnicy nowej niemieckiej broni V-1 i V-2. To właśnie on, będąc w konspiracji, przekazał aliantom informacje o poligonie rakiet w Peenemünde.

W 1944 roku aresztowali go Niemcy. Po tym, jak zdradziła go łączniczka AK, gestapo wydało na niego wyrok śmierci. Kocjan zginął rozstrzelany w grupie ostatnich więźniów Pawiaka 13 sierpnia 1944 roku.

Motocykliści z Gentlemen’s Club Oświęcim postanowili uczcić 71. rocznicę śmierci bohatera. W sobotę 29 sierpnia wyjadą o godzinie 11 z Oświęcimia, by około południa stanąć w podolkuskim Rabsztynie, gdzie u podnóża ruin zamku stoi rodzinna chata Kocjanów. Tam złożą wieniec i oddadzą hołd konspiratorowi, bez którego działalności wojna mogłaby mieć inny przebieg.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
 
Aukcje dla Nikolki Kurpas
Grupa Publiczna · 1233 członków
Dołącz do grupy
https://www.siepomaga.pl/aukcjedlanikolki Aukcje dla Nikolki Kurpas to grupa ludzi wymieniających się przedmiotami i usługami, podczas zabawy po zako...
 
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa