polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
W Miejscu Pamięci Birkenau wierni modlili się w intencji ofiar obozów koncentracyjnych i gułagów. Fot. diecezja.bielsko.pl
„Uczestnicy modlitwy zatrzymywali się przy kolejnych symbolicznych stacjach drogi krzyżowej rozrzuconych na obszarze byłego obozu zagłady: między innymi przy Bramie Śmierci, rampie obozowej, pośród baraków, ruin krematoriów II i III, budynku Sauny, gdzie odbywało się przyjmowanie więźniów do obozu, pozostałości krematoriów IV i V, stosach paleniskowych czy szpitalu obozowym Cyganów” – informuje Robert Karp na stronie diecezja.bielsko.pl
Pomysł organizowania drogi krzyżowej na terenie byłego nazistowskiego obozu w pierwszą niedzielę po Wszystkich Świętych narodził się w środowisku Klubu Inteligencji Katolickiej po tym, jak kardynał Karol Wojtyła został papieżem Janem Pawłem II.
„W 1978 roku, po wyborze papieża ludzie przybyli tu indywidualnie, by modlić się za zmarłych. Ale już w następnym roku, po pielgrzymce papieża do ojczyzny, ten projekt zaczął zyskiwać rozgłos” – powiedział ksiądz Józef Święcicki, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Brzezince.
Duży i ciężki drewniany krzyż nieśli przedstawiciele różnych środowisk, w tym górnicy, strażacy, samorządowcy, członkowie wspólnot parafialnych. W procesji pasyjnej, prowadzonej przez księdza Fryderyka Tarabułę, dziekana oświęcimskiego, szli księża, zakonnicy, zakonnice, jednak największą grupę stanowiły oczywiście osoby świeckie.