Międzynarodowy Dzień Demokracji

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   15 września 2021 15:02

Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Demokracji ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Nie zapominajmy w tym dniu o Wolnych Mediach.

Międzynarodowy Dzień Demokracji Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 8 listopada 2007 roku w 10. rocznicę przyjęcia Powszechnej Deklaracji na rzecz Demokracji. W dokumencie ONZ wzywa rządy państw z całego świata do wzmocnienia krajowych programów na rzecz promocji i umacniania demokracji.

„Demokracja to uniwersalna wartość, opierająca się na swobodzie decydowania o kształcie systemów politycznych, gospodarczych i społecznych” – to przesłanie święta.

Dzień demokracji to także okazja do zwrócenia przez świat uwagi na działania podejmowane przez ONZ w celu wspierania wysiłków poszczególnych państw na rzecz promowania i rozwoju demokracji. Działania te Organizacja Narodów Zjednoczonych realizuje na podstawie Karty Narodów Zjednoczonych i wyłącznie na prośbę zainteresowanego państwa.

Obchody Międzynarodowego Dnia Demokracji mają na celu szerzenie i umacnianie demokracji, wymianę doświadczeń w zakresie promowania demokracji w relacjach wzajemnych oraz w ramach systemu ONZ, podniesienie świadomości społeczeństwa na temat demokracji oraz jej stanu na świecie, oddanie hołdu ludziom walczącym o demokracje i prawa człowieka.

W tegorocznym Międzynarodowym Dniu Demokracji w Polsce należy pamiętać, że mamy prawo do wyrażania opinii i podejmowania wyborów w zgodzie ze sobą, w dowolnym obszarze życia.

Ważne jest także to, byśmy wspólnie nie pozwolili na niszczenie mediów, które zadają trudne pytania i pokazują fakty. Naszym prawem jest wiedzieć.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .