polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Piotr Cywiński kieruje Muzeum dwunasty rok. Fot. Paweł Wodniak / archiwum
Petycja „Zwolnić dyrektora Muzeum Auschwitz” powstała w czerwcu 2016 roku. Odejścia Piotra Cywińskiego żądało Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych.
Jak zauważa portal Wyborcza.pl, od kilku dni petycję na nowo udostępniają prawicowe media.
W związku z publikacjami głos zabrała Międzynarodowa Rada Oświęcimska. Oświadczenie w obronie dyrektora Cywińskiego, pełniącego swoją funkcję od 2006 roku, podpisały 22 osobistości. Treść oświadczenia publikujemy, zachowując oryginalną pisownię.
„W związku z falą kłamliwych ataków i jawnych oszczerstw kierowanych pod adresem dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu – doktora Piotra M. A. Cywińskiego – Międzynarodowa Rada Oświęcimska przy Premierze RP pragnie z całą mocą zaświadczyć, że od 2006 r. dyrektor Cywiński z trudną do przecenienia troską i wrażliwością dba o zachowanie Miejsca Pamięci dla przyszłych pokoleń, o godną pamięć o wszystkich Ofiarach byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, o poszanowanie prawdy i edukację na najwyższym poziomie, o zachowanie w Miejscu Pamięci szczerego ducha szacunku i pojednania. W minionych latach Rada wielokrotnie wyrażała swą głęboką wdzięczność i uznanie dla osiągnięć dyrektora Cywińskiego. Cały czas wspieramy jego postawę i działalność.
Kłamstwa powielane na forum publicznym sieją groźny zamęt; niesprawiedliwie uderzają nie tylko w konkretnych ludzi, którzy poświęcili się trosce o pamięć o najstraszliwszych zbrodniach II wojny światowej. Uderzają także w sam fundament wspólnoty wielu ludzi dobrej woli z Polski i całego świata. Międzynarodowa Rada Oświęcimska przy Premierze RP wyraża zdecydowane stanowisko, że Miejsca Pamięci muszą pozostać przestrzenią wolną od bieżących sporów politycznych, a instytucje państwa powinny aktywnie chronić działalność owych Miejsc przed kampaniami kłamstw i nienawiści”.