polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
W sobotę w godzinach 16-18 każda osoba, która zjawiła się na Dąbrowskiego 15/6 miała okazję wziąć udział w otwartych warsztatach krawieckich i stolarskich. Na warsztatach krawieckich uczestnicy szyli niepodległościową zakładkę do książki, a na warsztatach stolarskich wykonali magnez niepodległościowy oraz bardzo oryginalną drewnianą grafikę z wizerunkiem konturów Polski.
Na uczestników warsztatów czekała też niezwykła niespodzianka – wystawa złożona z ponad setki kolaży niepodległościowych. Zawieszone na ścianie, wraz z wystawą „Tak powstała niepodległa” robiły niesamowite wrażenie.
„Pomysł akcji 100 kolaży na 100-lecie pojawił się bardzo spontanicznie. Podczas realizacji warsztatów dla młodzieży z robienia kolaży niepodległościowych, jeden z uczestników wpadł na ten pomysł! A nam spodobał się tak bardzo, że postanowiłyśmy spróbować. Do akcji włączyły się szkoły i przedszkola z terenu miasta i powiatu. Nasz pomysł został też dostrzeżony przez ogólnopolski portal „Nasza Niepodległa”, który zaproponował zorganizowanie konkursu, przekazał nam nagrody i wypromował całą akcję. W ten sposób spontaniczna akcja zyskała wymiar ogólnopolski. Dotarła do nas praca nawet z województwa mazowieckiego” – relacjonują Katarzyna Heród i Dorota Zwolak z Fundacji Miasto Pracownia.
Przygotowanie wystawy trwało do północy. Przyklejanie tych wszystkich fantastycznych prac zdawało się nie mięć końca. Efekt jest niesamowity i budził tak cudowne emocje w odwiedzających, że naprawdę było warto podjąć to wyzwanie.
„Akcja „100 kolaży na 100-lecie” pojawiła się też na wystawie w Łodzi jako jedna z najciekawszych akcji niepodległościowych w Polce. To niesamowite wyróżnienie i radość” – mówią z dumą dziewczyny.
Z terenu miasta i powiatu do akcji włączyły się następujące instytucje: – Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej w Zaborzu – Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące – Gniazdko – Niepubliczne Ekologiczne Przedszkole Integracyjne – Zespół Szkolno- Przedszkolny im. Marii Konopnickiej w Gromcu – Placówka Wsparcia Dziennego „U Kolpinga”
„Wszystkie prace są piękne, każda jest bardzo oryginalna i wybranie tych, które mają zostać nagrodzone było dla nas szalenie trudne. Stąd też postanowiłyśmy oddać głos mieszkańcom” – dodają Kasia i Dorota.
Wszyscy, którzy podczas weekendu odwiedzili pracownię mogli oddać dwa głosy na kolaże, które spodobały im się najbardziej. Aktualnie trwa liczenie głosów, jeszcze w tym tygodniu fundacja na swoim fanpejdżu poda nazwiska osób nagrodzonych w konkursie.
Zdjęcia z niedzielnych wydarzeń wykonał Andrzej Rudiak