Miasto i powiat wsparły szpital powiatowy

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   3 kwietnia 2020 15:58

Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu i Urząd Miasta Oświęcimia wsparły finansowo miejscowy szpital powiatowy. Łączna suma pomocy wynosi 220 tysięcy złotych.

Od miejskiego samorządu Szpital Powiatowy w Oświęcimiu otrzyma warte 40 tysięcy złotych środki ochrony osobistej, pomocne w walce z zakażeniami koronawirusem. Mowa o kombinezonach ochronnych, fartuchach, maskach, goglach, rękawicach i płynach do dezynfekcji.

„To wyraz naszej solidarności z ludźmi, którzy są w pierwszym, bezpośrednim kontakcie z pacjentami. Musimy sobie wzajemnie pomagać w tym trudnym czasie. Chcemy wesprzeć personel oświęcimskiego szpitala, bo wszyscy wiedzą, z jakimi problemami mierzy się dzisiaj służba zdrowia walcząc z pandemią koronawirusa. Dlatego wspólnie z dyrektorem oświęcimskiego szpitala rozmawialiśmy i ustaliliśmy, czego najbardziej potrzebuje placówka i jak możemy jej pomóc” – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

O uwolnienie rezerwy budżetowej, wynoszącej w tym roku 250 tysięcy złotych, i przeznaczenie dotacji powiatowej lecznicy, kilka dni temu apelowali do włodarza miasta radni klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Oświęcimia.

Zakup środków ochrony nie jest jedynym działaniem, jakim miasto pomogło szpitalowi. Janusz Chwierut i Wojciech Wokulski, dyrektor Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Oświęcimiu wspólnie podjęli decyzję, że na czas walki z koronawirusem ZLA przekaże powiatowej lecznicy specjalistyczny sprzęt ultrasonograficzny.

„W obecnej sytuacji, gdy lekarze z miejskich przychodni udzielają porad przez telefon, do odwołania nieczynne są poradnie specjalistyczne, a badania diagnostyczne wykonywane są tylko u pacjentów z zaleceniem pilnym, aparat ultrasonograficzny bardziej przyda się szpitalowi w diagnostyce i leczeniu zakażenia SARS CoV-2” – stwierdza Wojciech Wokulski.

Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu poinformowało dzisiaj, że już przeszło dwa tygodnie temu przekazał szpitalowi 180 tysięcy złotych. Placówka przeznaczyła te pieniądze na środki ochrony osobistej i respiratory.

„Władze powiatu na bieżąco monitorują sytuację w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusem. Podejmując decyzję o przeznaczeniu wspomnianej kwoty dla placówki przy ulicy Wysokie Brzegi, powiatowi decydenci kierowali się bezpieczeństwem osób pracujących w szpitalu i troską o pacjentów. W ślad za decyzją zarządu powiatu o wsparciu finansowym powiatowej lecznicy idą obecnie samorządy gminne” – informują służby prasowe starosty oświęcimskiego.

Ważne

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.

Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jeżeli masz te objawy i mogłeś / mogłaś mieć styczność z osobami zarażonymi nie idź do lekarza lub SOR – pozostań w domu i zadzwoń do sanepidu lub innych jednostek specjalnie powołanych na czas pandemii:

– 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem,
– 604 197 624 lub 33 843 09 28 – telefony całodobowe do Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu,
– 33 844 89 80 – telefon całodobowy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu.

 

Więcej informacji na temat koronawirusa można uzyskać pod hashtagiem:

#koronawirus

Komentarze
  • 5 kwietnia 2020 10:59

    jaki

    szpitale są niedofinansowane przez NFZ czyli rząd. a tenże w obecnej sytuacji dodaje im jeszcze obowiązków nie zwiększając finansów. co więcej na samorządy również nakłada coraz więcej obowiązków nie zwiększając wsparcia finansowego. i jeszcze to parcie na wybory. to jest cynizm i szczyt hipokryzji. zakazy ,nakazy i kary które są bezprawne bo można je stosować tylko po ogłoszeniu Stanu Nadzwyczajnego. wypunktował to prof. Zoll i jeden z sędziów Trybunału Stanu. a rząd udaje że mu wszystko wolno. a to straszenie prezydentów i burmistrzów komisarzami to szczyt bezczelności ze strony pisowskiego marszałka . i to wszystko po to żeby marionetka została na drugą kadencję . bo to na pewno nie jest prezydent wszystkich Polaków.

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Warning: The account for faktyoswiecim needs to be reconnected.
Due to Instagram platform changes on March 31, 2020, this Instagram account needs to be reconnected to allow the feed to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa