polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Kto z ulgi korzystał w 2022 r. i nadal spełnia warunki, nie musi zgłaszać się ponownie w ZUS?
„Nie dotyczy jednak składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości. Należy też pamiętać, że opłacanie niższych składek wpłynie na kwotę świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, takich jak zasiłek chorobowy czy macierzyński i z ubezpieczenia wypadkowego” – wyjaśnia Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.
Okres ulgi będzie miał też znaczenie przy ustalaniu wysokości emerytury lub renty.
„Mały ZUS plus” jest dla przedsiębiorców, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. złotych. Jeśli działalność była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy.
„Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. „Mały ZUS plus” przysługuje maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy” – tłumaczy Anna Szaniawska.
Jeżeli przedsiębiorca korzystał z „Małego ZUS plus” przez ostatnie 36 miesięcy kalendarzowych, czyli od stycznia 2020 r. do grudnia 2022 r., to nie ma już prawa do tej ulgi.
„Musi płacić składki w wysokości od 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w poprzednim roku” – dodaje rzeczniczka.