polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Marek Księżarczyk podpisuje albumy podczas promocji. Fot. Jarosław Fiedor
Wydawnictwo dokumentujące napisy pozostawione na cegłach budynków oraz w celach Bloku Śmierci przez więźniów obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau powstało w 35. rocznicę powołania do życia Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem.
Promocja książki „Niezatarte ślady życia” odbyła się w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
„Dla Marka Księżarczyka książka jest zwieńczeniem niemal dwudziestu lat poszukiwań śladów po byłych więźniach KL Auschwitz. Inspiracją i zarazem impulsem do jej napisania, jak sam to przyznał, była inna książka „Pozostał po nich ślad…”, autorstwa dra Adama Cyry. Ta pozycja traktuje o napisach i rysunkach, które pozostawili więźniowie bloku nr 11, często skazani już na śmierć” – relacjonuje Ryszard Tabaka.
Także niżej podpisany przed wielu laty wykonywał dla Marka Księżarczyka dokumentację fotograficzną cegieł z napisami w Miejscu Pamięci Auschwitz II-Birkenau.
Centralnym punktem spotkania była relacja Marii Wiercigroch byłej więźniarki Bloku Śmierci, która przebywała wraz z matką i siostrą od maja do listopada 1944 roku w KL Auschwitz. Jej ojciec Franciszek Kuś, który zostawił napis, i siostra byli osadzeni w bloku nr 11 aż do ewakuacji obozu.
Historyk Adam Cyra zwrócił uwagę zebranych na rysunki i napisy pozostawione przez podporucznika Stefana Jasieńskiego, cichociemnego, który w konspiracji pomagał więźniów i przygotowywał ich do ewentualnego przeprowadzenia właśnie w Auschwitz-Birkenau akcji Burza. Jasieński pozostawił w obozie zagłady rysunki o tematyce religijnej, jak i obrazki dokumentujące jego życie.
„Niezatarte ślady życia” to niezwykła podróż w czasie, podczas której autorzy przywołują z przeszłości historie życia więźniów, odnalezionych dzięki imionom, nazwiskom, numerom obozowym wyrytym w cegle lub tynku. Jest wiele cegieł z wyrytymi informacjami, których nie udało się odczytać z powodu braku jakichkolwiek danych. Autorzy w tym przypadku zamieścili archiwalne, rzadkie zdjęcia prezentujące więźniów KL Auschwitz II-Birkenau głownie przy pracy. Szczególnego znaczenia nabierają w tym albumie zdjęcia wykonane przez SS-manów podczas selekcji na rampie obozu transportu Żydów węgierskich w 1944 roku” – mówi Ryszard Tabaka.
„Przed tym toksycznym powietrzem nie można uciec. Oddychamy nim wszyscy ciężarne kobiety, dzieci, osoby chore i starsze" – apeluje Chełmecki Alarm Smogowy. Opublikowany przez Fakty Oświęcim / Meteo FO Niedziela, 3 lutego 2019
„Przed tym toksycznym powietrzem nie można uciec. Oddychamy nim wszyscy ciężarne kobiety, dzieci, osoby chore i starsze" – apeluje Chełmecki Alarm Smogowy.