Lepiej przejść na spacer niż stracić prawo jazdy i pieniądze

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   31 stycznia 2019 14:11

We wszystkich placówkach policji w powiecie oświęcimskim funkcjonują samoobsługowe alkomaty. Lepiej z nich skorzystać niż stracić prawo jazdy i pieniądze.

Co kilka dni, czasem nawet codziennie, otrzymujemy z policji komunikaty o osobach, które wsiadają za kierownicę, będąc pod wpływem alkoholu. Mając powyżej pół promila alkoholu w organizmie popełniają przestępstwo. Gdy poziom alkoholu wynosi od 0,2 do 0,5, odpowiadają za wykroczenie drogowe.

W obu przypadkach muszą się liczyć z czasowa utratą prawa jazdy i wysoka grzywną. Ponadto w przypadku alkoholowego przestępstwa drogowego sąd może skazać oskarżonego na karę więzienia do dwóch lat. Obligatoryjnie też musi orzec wobec niego nawiązkę na rzecz organizacji zajmującej się pomocą osobom pokrzywdzonym w wypadkach drogowych w wysokości nie niższej niż pięć tysięcy złotych.

Zdarza się, że osoba, która zamierza usiąść za kierownicę, nie wie, czy jest już trzeźwa np. po imprezie, w której uczestniczyła dzień wcześniej. Warto wówczas spacerkiem, taksówką, czy też wykorzystując trzeźwego kierowcę wybrać się do Komisariatu Policji w Brzeszczach, Chełmku lub Zatorze, albo do Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

We wszystkich czterech jednostkach policji w powiecie oświęcimskim funkcjonują bezpłatne samoobsługowe alkomaty, przekazane przed ponad trzema laty przez władze powiatu.

Urządzenia znajdują się w ogólnodostępnych poczekalniach i nie wymagają obecności czy pomocy policjanta. Ich obsługa jest niezwykle prosta. Należy wyjąć z podajnika jednorazową słomkę, stanowiącą ustnik, umieścić ją w otworze alkomatu i postępować zgodnie z wyświetlanymi na ekranie wskazówkami. Po kilku sekundach pojawi się wynik badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu podawany w promilach.

„W ten sposób kierowca nie narazi siebie, swoich bliskich, a także innych użytkowników na poważne konsekwencje, których niejednokrotnie nie da się już odwrócić” – przekonuje aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa