Kościół w Jawiszowicach zeskanowany laserowo – FILM

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   23 czerwca 2021 14:59

XII-wieczny kościół św. Marcina w Jawiszowicach można teraz obejrzeć w cyklu „Obiekty Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce w 3D”.

Małopolska Organizacja Turystyczna tworzy cykl filmowy, w którym zaprezentuje 20 najwspanialszych, drewnianych obiektów. Pokazuje je w formie animacji, po wcześniejszym zeskanowaniu obiektów laserowo w 3D.

„Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce to nieodłączny krajobraz naszego regionu. Aby te zabytki mogły zostać z nami na zawsze zostały uwiecznione skanerem 3D, który w każdym centymetrze odwzorował te wspaniałe budowle od wewnątrz i zewnątrz” – zapewnia Małopolska Organizacja Turystyczna

W 18. odcinku serii „Obiekty Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce w 3D” można obejrzeć właśnie zabytkowy kościół parafialny św. Marcina w Jawiszowicach.

Świątynia powstała w 1692 roku na miejscu spalonego wcześniejszego kościoła z 1511 roku. Nad nawą i prezbiterium znajduje się jednolity gontowy wielopołaciowy dach, który tworzy nad prezbiterium szerokie okapy oparte na wspornikach. Wnętrze kościoła w nawie jest przekryte stropem, a w prezbiterium pozornym sklepieniem kolebkowym.

Ołtarz główny pochodzi z około 1700 roku, natomiast neogotyckie ołtarze boczne powstały w XIX wieku. W tęczy umieszczona jest belka tęczowa, na której znajduje się barokowy krucyfiks oraz posągi Matki Bożej, św. Jana Ewangelisty i św. Marii Magdaleny.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .