Koronawirus w Małopolsce w liczbach

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   28 marca 2020 16:36

Najmłodsza zakażona osoba ma 12 lat, najstarsza 83. Koronawirus dotknął dotychczas 105 mieszkańców Małopolski, w tym jednego mieszkańca naszego powiatu.

Zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 uległo 48 kobiet i 57 mężczyzn. Trzy osoby są przedziale wiekowym 11-17 lat, 15 w wieku 18-30 lat, 13 w wieku 31-40 lat, 22 w wieku 41-50 lat, 21 w wieku 61-70 lat, dziewięć w wieku 71-80 lat i jedna w wieku 81-90 lat.

„Najwięcej zakażonych pochodzi z Krakowa – 45 osób, powiatu wielickiego – 14 osób i powiatu krakowskiego – osiem osób” – informuje Joanna Paździo, rzecznik prasowa Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego

Spora część osób, u których służby sanitarne i medyczne potwierdziły zakażenie, czuła się na tyle dobrze lub nie miała objawów, że pozostała w izolacji domowej.

„Hospitalizowani przebywają  głównie pod opieką Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie – 50 osób. Niewielka grupa jest też w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie. Większość z nich jest w stanie dobrym lub stabilnym. Stan czterech osób lekarze określają się jako ciężki” – dodaje Paździo.

Najczęstszym źródłem zakażenia jest kontakt z potwierdzonym przypadkiem. Część osób zakaziła się, przebywając za granicą: we Włoszech, Austrii, Francji, USA, Norwegii, Anglii, Finlandii, Niemczech ,a także w Meksyku.

„Do tej pory w Małopolsce wykonano prawie 2400 badań laboratoryjnych. Badania w laboratorium w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II rozpoczęliśmy 12 marca. Od 12 do 28 marca wykonano tam 1310 badań. Prowadzi je też Szpital Uniwersytecki w Krakowie. W okresie od 18 do 28 marca wykonano tam 1035 badań. 30 badań wykonano też w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie” – raportuje rzecznik.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Zaszczepisz się przeciwko COVID-19?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .