Koronawirus w Małopolsce. Bieżące podsumowanie

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   25 marca 2020 16:29

Aktualnie w Małopolsce służby potwierdziły 51 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Najmłodsza pacjentka ma 12, najstarsza 74.

19 zakażonych osób pochodzi z Krakowa, pięć z powiatu nowosądeckiego, po cztery z powiatów dąbrowskiego i myślenickiego, po trzy z powiatów krakowskiego, wielickiego i wadowickiego, po dwie z Tarnowa i powiatu bocheńskiego, po jednej z powiatów limanowskiego, nowotarskiego, gorlickiego, brzeskiego, tarnowskiego i innego województwa.

„Część osób, u których potwierdzono zakażenie, czuła się na tyle dobrze lub nie miała objawów, że aktualnie pozostaje w izolacji domowej. Dlatego też obecnie liczba hospitalizowanych jest mniejsza niż liczba osób z potwierdzeniem zakażenia. Wśród hospitalizowanych są też osoby oczekujące na wynik badania” – informuje Joanna Paździo, rzecznik prasowa wojewody małopolskiego.

Do tej pory służby sanitarne i medyczne wykonały w województwie prawie 1300 badań laboratoryjnych. Laboratorium Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II rozpoczęliśmy od 12 do 24 marca wykonało 854 testów. Szpital Uniwersytecki w Krakowie od 18 do 24 marca dokonał 407 badań.

„Przypomnijmy. Co do zasady, nie każda osoba, która ma potwierdzone zakażenie koronawirusem, wymaga hospitalizacji. Jeżeli ktoś czuje się dobrze, to na podstawie wskazań lekarza może pozostać w domu. Nie jest to wtedy kwarantanna, a izolacja” – dodaje Joanna Paździo.

Jedna osoba z potwierdzonym zakażeniem przebywa w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie. Pozostałych objął opieką personel Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Większość z nich jest w dobrym lub stabilnym stanie. Stan dwóch osób lekarze określają jako ciężki, ale stabilny.

„Jeśli chodzi o źródło zakażenia, to sytuacja w tym zakresie ulega zmianie. W początkowej fazie w głównej mierze był to kontakt z osobą, która przebywała za granicą lub sam pobyt za granicą – we Włoszech, Austrii, Francji, USA, Norwegii, Anglii, Finlandii. Obecnie najczęściej źródłem zakażenia jest kontakt z potwierdzonym przypadkiem” – tłumaczy rzecznik prasowa Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Joanna Paździo odnosi się także w bieżącej informacji do zgonu mieszkańca powiatu bocheńskiego, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem

„Osoba ta przebywała w izolacji domowej, co oznacza, że w jej przypadku lekarz, oceniając stan zdrowia, nie stwierdził potrzeby hospitalizacji. Oczywiście w sprawie ustalenia przyczyny zgonu trwają czynności stosownych organów” – kończy Joanna Paździo.

Służby sanitarne nie stwierdziły dotychczas żadnego przypadku zakażenia koronawirusem w powiecie oświęcimskim.

Zobacz również:

346 osób z powiatu na kwarantannie, w Małopolsce 51 zarażonych – RAPORT

Ważne

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.

Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jeżeli masz te objawy i mogłeś / mogłaś mieć styczność z osobami zarażonymi nie idź do lekarza lub SOR – pozostań w domu i zadzwoń do sanepidu lub innych jednostek specjalnie powołanych na czas pandemii:

– 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem,
– 604 197 624 lub 33 843 09 28 – telefony całodobowe do Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu,
– 33 844 89 80 – telefon całodobowy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu.

 

Więcej informacji na temat koronawirusa można uzyskać pod hashtagiem:

#koronawirus

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Warning: The account for faktyoswiecim needs to be reconnected.
Due to Instagram platform changes on March 31, 2020, this Instagram account needs to be reconnected to allow the feed to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa