Kolejny spacer protestacyjny

Redakcja eFO  |   Fakty  |   3 listopada 2020 13:29
Udostępnij

W czwartek ma się odbyć kolejny spacer protestacyjny w Oświęcimiu.  Tym razem organizatorki są inne niż podczas spaceru 28 października.

Organizacją kolejnego, oświęcimskiego spaceru protestacyjnego wzięły na siebie Sylwia Tryścień i Patrycja Broda. Zamierzają protestować przeciwko nie tylko orzeczenia trybunału Julii Przyłębskiej.

„Całkowicie solidaryzujemy się z kobietami w całym kraju które walczą o prawo decydowania i prawo wyboru. Nie zgadzamy się z orzeczeniem TK, ale również z innymi kwestiami w tym kraju. To choćby dyskryminacja ludzi i nie chodzi tylko o kolor skóry czy wyznanie religijne ale również o orientacje seksualną. Mamy dość neonazizmu i neofaszyzmu” – mówią Sylwia i Patrycja, organizatorki spaceru.

„Chyba nie tak powinno wyglądać życie w kraju, który zwie się katolickim. Chcemy przekazać ludziom, że każdy ma prawo wyboru i decydowania o swoim losie. Na tym polega demokracja i wolność wyboru. Ostatnio przeczytałam coś co utkwiło mi strasznie w głowie: Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem” – wyjaśnia Sylwia.

Trasa spaceru

Protestacyjne przejście rozpocznie się w czwartek 5 listopada o godzinie 18 na oświęcimskim rynku. Uczestnicy przejdą następnie ulicą Jagiełły, by na rondzie Stanisława Górnego skręcić w ulicę Królowej Jadwigi. Spacer podąży  później ulicami Zaborską, Sienkiewicza, Mickiewicza, aż do rynku.

„Na spacer zapraszamy nie tylko kobiety, zapraszamy każdego, komu nie jest obojętny dalszy los naszego państwa i nas – jego obywateli.
Ten spacer jest po to, by pokazać, że nie zgadzamy się z obecnym działaniem naszego rządu i udowodnić, że my – jako obywatele też chcemy mieć głos i decydować o tym, co dzieje się w naszym państwie” –  tłumaczy Patrycja Broda.

Organizatorki chcą, by spacer odbył się spokojnie, nie chcą, by ktokolwiek je postrzegał jako wandali.

„Absolutnie nie godzimy się na niszczenie mienia i niszczenie kościołów. Nie o to nam chodzi w tym proteście. My po prostu chcemy wyrazić solidarność ze wszystkimi innymi protestującymi” – dodają Sylwia i Patrycja.

W mediach społecznościowych jest utworzone wydarzenie na temat spaceru – Spacer po prawa kobiet ulicami Oświęcimia.

Tak było podczas pierwszego spaceru:

Jeden wspólny głos: Mamy dość! – FILM, FOTO

 

 

Mapa z trasą spaceru:

 

 

 

Najnowsze realizacje wideo

Komentarze
  • 3 listopada 2020 14:43

    Wojt

    Chyba nie za tym protestujemy?.
    Oto główne postulaty Rady Konsultacyjnej, przedstawione na konferencji prasowej:

    1. Skończenie z „piekłem kobiet” – oprócz aborcji, chodzi także o kwestię przemocy, alimenty.

    2. Wspieranie osób LGBT.

    3. Tworzenie świeckiego państwa, w tym usunięcie religii ze szkół.

    4. Służby państwowe mają pozostać służbami państwowymi, a nie partyjnymi.

    5. „Prawdziwe instytucje, prawdziwi rzecznicy”.

    6. Zaradzenie katastrofie klimatycznej.

    7. Zaradzenie katastrofie w ochronie zdrowia związanej z pandemią.

    8. Poprawa edukacji.

    9. Rozprawienie się z bojówkami „faszyzującymi”.

    10. „Odśmieciowienie” rynku pracy’

    11. Reanimacja psychiatrii

    12. Prawdziwe wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami.

    13. „Stop propagandzie i dezinformacji”.

    Skład rady konsultacyjnej strajku kobiet
    –TW Znak alias Boni co dostał plaskacza od Korwina za donoszenie
    -Lempart (lesbijka która nie lubi dzieci)
    -Szumlewicz (Uchodźca, który uchodzi za debila), Lewak
    -Płatek (ta od sławnego wykładu z Korwinem XDD)
    -Kasprzak (założyciel obywateli RP PRL który chce aborcji w 9 miesiącu ciąży …)
    -Sowiński (Antifa UW)

  • 3 listopada 2020 16:24

    hotin

    Czy siewczynie śmierci wiedzą o zakazie zgromadzeń powyżej 5-u osób? Jeżeli tak,to uprasza się Policję o ukaranie tych ,,spacerowiczek” PO-litycznych.

  • 3 listopada 2020 17:12

    Leszek

    Każdemu wolno tworzyć własną wizję rzeczywistości i opisywać ją w nawet najbardziej absurdalny sposób, kreując np. obraz Polski zagrożonej neonazizmem i neofaszyzmem.

    Wolno też nie zgadzać się z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego (pamiętamy sprawę OFE) oraz z polityką aktualnie rządzącej koalicji, takiej czy innej.

    Ale nie wypada popadać w taką ilość sprzeczności i formułować tylu nieprawd deklarując troskę o tak szlachetne cele.

    W demokratycznym państwie (mamy za sobą niedawne wybory prezydenckie i parlamentarne) nie trzeba walczyć o prawo decydowania i prawo wyboru. To gwarantuje Konstytucja. Twierdzenie, że walczy się o coś, z czego w pełni się korzysta to zwyczajna nieprawda.

    Panie przeciwne są „dyskryminacji” nawołując równocześnie do dyskryminacji np. dzieci z zespołem Downa. Czemuż one są winne by traktować je gorzej i odbierać im prawo do życia? Czy manifestowanie tego „prawa wyboru” w tym miejscu, kilka kilometrów od niemieckich obozów Auschwitz-Birkenau, nie jest usprawiedliwianiem Zagłady. Wszak jeśli człowiek może, w oparciu o przyjęte przez siebie kryteria, decydować o tym kto powinien, a kto nie powinien żyć, to za co potępiamy doktora Josefa Mengele? I dlaczego macie Panie dość (choć nie jesteśmy w Niemczech) „neonazizmu”?

    Napiszcie Panie jak powinny wyglądać protesty w „kraju, który zwie się katolickim”? Pragnę tylko przypomnieć, wszak w żaden sposób nie odcinacie się Panie od „Strajku Kobiet”, że celem jego przywódczyń jest sprawienie by Polska takim krajem nie była. I obraz tego „niekatolickiego” kraju doskonale widać na „spacerach”. Panie nie godzą się na „niszczenie mienia i niszczenie kościołów” i równocześnie solidaryzują „ze wszystkimi innymi protestującymi”. Także z tymi, którzy nic sobie nie robią z wyrażonej przez Panie „absolutnej niezgody”? Bardzo wygodna postawa, ale same Panie napisały o „prawie wyboru”. To właśnie ta sytuacja.

    „Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem”? O jakiej niesprawiedliwości Panie mówią? W świecie, w którym wręcz uświęconą jest zasada o niestosowaniu kary śmierci wobec nawet najbardziej bezwzględnych i okrutnych zbrodniarzy, Panie za niesprawiedliwe uważają wynikające z Konstytucji prawo broniące życia osób całkowicie bezbronnych i czegóż „winnych” – nieprzystawania do ideałów współczesnego świata (nie bycia „cool”)?

    Macie Panie pełne prawo dążyć do obalenia tego rządu nawet na ulicy (wszak w demokrację wbudowany jest gen „autodestrukcji”) i do budowania lepszego waszym zdaniem kraju. Ale miejcie przynajmniej odwagę otwarcie to powiedzieć, a nie ukrywajcie się za frazesami o demokracji, dla której nie macie albo zrozumienia, albo szacunku.


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.