polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Policjanci apelują, by bezwzględnie reagować na przemoc domową. Fot. Pixabay.com
Oświęcimscy policjanci otrzymali zgłoszenie o awanturze domowej w jednym z domów jednorodzinnych w stolicy powiatu. Pojechali pod wskazany adres. Przed drzwiami wejściowymi zastali kobietę z widocznymi śladami pobicia na twarzy.
50-letnia mieszkanka miasta poinformowała mundurowych, że 57-letni konkubent, także miejscowy, kilkakrotnie uderzył ją w głowę. Funkcjonariusze natychmiast udzielili kobiecie pierwszej pomocy i wezwali pogotowie ratunkowe.
Następnie policjanci weszli do domu i zatrzymali kompletnie pijanego napastnika. Mężczyzna, który miał w organizmie 2,8 promila alkoholu, trafił do policyjnej celi.
Po uruchomieniu procedury Niebieskiej Karty sprawę przejęli kryminalni. W kilkanaście godzin zebrali dowody świadczące o tym, że 57-latek od ponad dwóch lat znęcał się nad konkubiną fizycznie i psychicznie. Zazwyczaj będąc pod wpływem alkoholu.
Policjanci przedstawili 57-latkowi zarzuty i wystąpili do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu z wnioskiem o zastosowanie odpowiednich środków zapobiegawczych.
Prokurator wydał nakaz natychmiastowego opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktowania z konkubiną, zastosował dozór policyjny i nałożył na podejrzanego obowiązek powstrzymania się od nadużywania alkoholu.
Po opuszczeniu prokuratury 57-latek w asyście policjantów pojechał do domu po rzeczy osobiste. Usłyszał też, gdzie może znaleźć schronienie. Funkcjonariusze poinformowali go też, że złamanie prokuratorskich zakazów może się skończyć aresztem tymczasowym.
Damskiemu bokserowi grozi kara do pięciu lat więzienia. „Apelujemy, by osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy jak najszybciej. Pomocą służy wiele instytucji, należy tylko zacząć działać, pamiętając, że „siłą sprawcy jest strach ofiary”. Kierujemy swój apel o przerwanie przemocy, również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.
Damskiemu bokserowi grozi kara do pięciu lat więzienia.
„Apelujemy, by osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy jak najszybciej. Pomocą służy wiele instytucji, należy tylko zacząć działać, pamiętając, że „siłą sprawcy jest strach ofiary”. Kierujemy swój apel o przerwanie przemocy, również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.
Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji m.in. powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, ośrodki interwencji kryzysowej, należy tylko zacząć działać. Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy, również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.
Osoby pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach życiowych wsparcie i pomoc uzyskają w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139. Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie pod numerami telefonów 33 476 01 03 i 510 74 573 oraz e-mailowo na adres wsparcie@akcja.pl