Kolejne rondo w Oświęcimiu ma nazwę

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   25 września 2024 17:35
Udostępnij

Rondo w ciągu drogi krajowej nr 44 łączące ulice Fabryczną, Gospodarczą i Unii Europejskiej w Oświęcimiu otrzymało nazwę.

Z inicjatywą wyszła Rada Osiedla Monowice w Oświęcimiu. Radni podkreślili, że teren ten obejmuje miejsce, gdzie przez wiele wieków, aż do 1954 roku istniała samodzielna wieś Monowice, która powstała z nadania księcia oświęcimskiego Kazimierza I w XV wieku. Historia Monowic na przestrzeni dziejów była powiązana z historią księstwa oświęcimskiego. Gospodarność, pracowitość i dobra organizacja pracy mieszkańców wsi przyczyniły się do jej rozwoju i rozkwitu.

I właśnie nazwę Monowice zaproponowali osiedlowi rajcy we wniosku do oświęcimskich radnych. Rada Miasta Oświęcimia 25 września przychyliła się do wniosku i zdecydowała, że powstałe niedawno rondo będzie zwać się Monowice. Stosowna uchwała wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

Rada osiedla w uzasadnieniu do wniosku przypomniała, że w międzywojniu wieś liczyła około 1200 mieszkańców. Przeżywała wtedy swój rozkwit. Mieszkańcy zbudowali budynek kółka rolniczego, który funkcjonował także jako ośrodek życia kulturalnego, czteroklasową szkołę podstawową , sklep gromadzki, kaplicę. Działały różne organizacje rolnicze, młodzieżowe, teatr amatorski. Najtragiczniejszy okres w historii Monowic nastąpił wraz z wybuchem drugiej wojny światowej. Wyburzeniu uległo 90 procent sołectwa, a mieszkańcy byli wysiedleni lub wywiezieni na roboty przymusowe.

W tym miejscu powstała fabryka Bauna-Werke koncernu IG Farben, a na jej potrzeby KL Monowitz, filia KL Auschwitz. Po wojnie, mimo komunistycznej rzeczywistości, mieszkańcy mozolnie odbudowywali swoje życie osobiste, rodzinne i społeczne. W 1954 roku Monowice stały się częścią Oświęcimia.

 

Najnowsze realizacje wideo