Kolejne miliony na ośrodek szkolno-wychowawczy

Paweł Wodniak  |   Edukacja,Fakty  |   20 marca 2024 15:29

Samorządy wojewódzki i powiatowy podpisały umowę na dofinansowanie przebudowy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (SOSW) w Oświęcimiu.

Całkowity koszt inwestycji podzielonej na trzy etapy wyniesie 72 mln zł. W tym roku Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM), podobnie jak wcześniej, przekaże dofinansowanie w wysokości 4 mln zł. Dokument w tej sprawie sygnowali w auli SOSW Iwona Gibas z zarządu województwa oraz Andrzej Skrzypiński, starosta oświęcimski i wicestarosta Paweł Kobielusz.

„Przypomnę, że łączna pomoc samorządu województwa małopolskiego wyniosła 8 milionów złotych. Na tym etapie zadania to znacząca kwota, za którą pragnę podziękować. Inwestycja składa się z trzech etapów, a łączny koszt zadania przekroczy 72 mln zł. I w tym sensie jest to trudna inwestycja. (…) Warunki dla dzieci i młodzieży o szczególnych potrzebach edukacyjnych powinny być jak najlepsze. Nie boję się użyć słów, że to najnowocześniejszy ośrodek w naszym kraju, jeden z najlepszych w Europie. Możemy być z tego dumni” – mówi starosta Skrzypiński.

Włodarz powiatu przypomina, że współpraca z samorządem wojewódzkim w kwestii ośrodka na oświęcimskim Zasolu zaczęła się od rozmów o Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

„Kiedy marszałek Witold Kozłowski jakiś czas temu przyjechał do starostwa w Oświęcimiu z pomysłem wejścia w rolę współprowadzącego tej placówki przez województwo małopolskie, spotkało się to z naszym dobrym odbiorem. Przy tej okazji pragnę zdementować pojawiające się w mediach nieprawdziwe informacje, jakoby to powiat szukał sposobu, by pozbyć się współprowadzenia muzeum” – przypomina starosta.

Właśnie wtedy rozpoczęły się konstruktywne rozmowy o wsparciu inicjatyw powiatowych przez UMWM.

„I tak pojawił się temat SOSW. Doświadczenie samorządowe marszałka Kozłowskiego, jego empatia, sprawiły, że rozmowy na temat wsparcia tej inwestycji były krótkie i owocne. Bardzo szybko doszliśmy do porozumienia. Marszałek zaproponował udział finansowy, a myśmy go z radością przyjęli. I tym sposobem w zeszłym roku podpisywaliśmy umowę na 4 miliony złotych i na taką samą kwotę teraz podpisujemy kolejną. 72 miliony złotych to bardzo duży wydatek, który postanowiliśmy wyłożyć, by ulżyć dzieciom o szczególnych potrzebach edukacyjnych. W powiatowej placówce uczy się obecnie ponad 230 osób. Mają do dyspozycji odpowiednie warunki edukacyjne i rehabilitacyjne, łącznie z basenem” – kontynuuje Andrzej Skrzypiński.

Iwona Gibas z zarządu województwa przewiduje, że wieloletnia inwestycja zaowocuje przede wszystkim efektami dydaktycznymi.

„Dla mnie jako samorządowca z ziemi oświęcimskiej było ważne, że województwo małopolskie może wesprzeć tak ważną inwestycję, szkołę która wymagała nie tylko rozbudowy, ale podniesienia jakości usług. Jest to milowy krok. Z tego miejsca bardzo serdecznie chciałam pogratulować powiatowi oświęcimskiemu, bardzo się cieszę że kontynuuje zadanie rozpoczęte w poprzedniej kadencji. Na pana ręce, panie starosto, dla całego zarządu powiatu składam serdeczne podziękowania w imieniu samorządu województwa małopolskiego za to, że udało się udźwignąć tak trudną inwestycję” – gratuluje Iwona Gibas.

 

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .