Kiedyś namalowali swastyki, teraz odmalowali mur cmentarza żydowskiego – FOTO

Redakcja eFO  |   Fakty  |   11 czerwca 2021 14:16
Udostępnij

Młodzi mężczyźni, którzy na murze cmentarza żydowskiego w Oświęcimiu namalowali symbole faszystowskie, wzięli udział w odnowieniu elewacji ogrodzenia.

W styczniu dwaj mieszkańcy Oświęcimia zbezcześcili mur frontowy okalający zabytkowy cmentarz żydowski w mieście, umieszczając na nim symbole nazistowskie: litery SS oraz swastykę. 

Trzeci z oświęcimian zdewastował boczny fragment muru za pomocą umieszczonych tam napisów, a także monument upamiętniający przedwojenną Wielką Synagogę przy ulicy Berka Joselewicza. 

Osoby odpowiedzialne za te czyny zostały szybko ujęte przez organy ścigania. Wymalowanie swastyki i symbolu SS na cmentarzu żydowskim w Oświęcimiu przyciągnęło uwagę mediów krajowych i zagranicznych. Pisaliśmy o tym w materiale Swastyki na ogrodzeniu cmentarza żydowskiego

Centrum Żydowskie w Oświęcimiu

Zrealizowało program resocjalizacyjny dla mężczyzn, którzy na początku roku dopuścili się umyślnego zdewastowania muru 200-letniego cmentarza żydowskiego przy ul. Dąbrowskiego.

“Umieszczanie symboli nazizmu na miejscach pamięci ofiar niemieckiego ludobójstwa, a w dodatku w mieście będącym światowym symbolem masowego mordu zorganizowanego przez III Rzeszę jest aktem zasługującym na najmocniejsze potępienie” – mówi Tomasz Kuncewicz, dyrektor Centrum Żydowskiego – “Mimo tego postanowiliśmy podjąć współpracę z panami, wierząc, że ten gest pozwoli im zrozumieć co zrobili.”

Na wniosek adwokatów Centrum Żydowskie przygotowało dla mężczyzn program edukacyjny. Młodzi oświęcimianie zwiedzili z muzealnym pedagogiem jedyną zachowaną w mieście synagogę oraz muzeum przy pl. Ks. Skarbka. 

Wspólnie z wolontariuszami Centrum Żydowskiego oraz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży trzej panowie dokonali odmalowania zdewastowanego muru cmentarza, a dodatkowo pomogli także uporządkować Park Pamięci Wielkiej Synagogi.

 

 

Cmentarz żydowski w Oświęcimiu przy ul. Dąbrowskiego jest jednym z nielicznych śladów po społeczności żydowskiej, która współtworzyła miasto od XVI w. aż do tragedii Holokaustu. 

Podczas wojny został całkowicie zniszczony przez Niemców. Po wojnie został częściowo odbudowany przez nieliczną grupę ocalonych z Zagłady żydowskich oświęcimian. Obecnie jest własnością Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej.  

W Oświęcimiu tuż przed drugą wojną światową co drugi mieszkaniec był Żydem. W trakcie Zagłady zginęli prawie wszyscy żydowscy mieszkańcy naszego miasta. 

Historia Żydów oświęcimskich skończyła się z odejściem ostatniego z nich Szymona Klugera (1925-2000), który został pochowany właśnie na oświęcimskim cmentarzu żydowskim.

Dziś dziedzictwem żydowskich oświęcimian opiekuje się Centrum Żydowskie, które utrzymuje jedyną zachowaną w mieście synagogę Chewra Lomdej Misznajot, prowadzi Muzeum Żydowskie i  mieszczącą się w domu rodziny Klugerów kawiarnię Cafe Bergson oraz opiekuje się Parkiem Pamięci Wielkiej Synagogi.

 

 

Zgodnie z polskim prawem:

Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (art. 256 par. 1 KK).

 

 

Zobacz również:

Swastyki na ogrodzeniu cmentarza żydowskiego

 

 

Najnowsze realizacje wideo