polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Poszukujesz pracy, przeglądasz dziennie dziesiątki czy setki ogłoszeń, odpowiadasz na wybrane z nich. Właśnie – czy wiesz, na które oferty nie należy odpowiadać?
Im bardziej wydłuża się czas bezrobocia, tym na coraz większą liczbę ogłoszeń o pracę publikowanych np. na internetowych portalach ogłoszeniowych, odpowiadamy. Nic w tym dziwnego. Z czasem pozostawanie bez stałego zajęcia staje się bardzo uciążliwe, a w domowym budżecie zaczyna brakować pieniędzy na zakup podstawowych produktów czy opłacenie rachunków. Właśnie wówczas, gdy jesteśmy zdesperowani, najłatwiej o popełnienie błędu. Ten może nas sporo kosztować, dlatego też warto wiedzieć, kiedy… nie należy odpowiadać na ogłoszenia pojawiające się w lokalnej prasie lub na portalach ogłoszeniowych.
Jakie informacje podajesz w dokumentach aplikacyjnych?
Jeżeli poszukujesz pracy, to z pewnością przygotowałeś CV i list motywacyjny. To podstawowe dokumenty aplikacyjne, które musi stworzyć każda osoba zainteresowana znalezieniem zatrudnienia. Zarówno CV, jak i list motywacyjny wysyłamy w odpowiedzi na interesujące nas ogłoszenia, licząc na to, że osoba, która zapozna się z nimi zdecyduje się zaprosić właśnie nas na rozmowę kwalifikacyjną.
W CV i liście motywacyjnym nie prezentujemy jednak tylko informacji o naszym dotychczasowym doświadczeniu zawodowym czy wykształceniu – w takich dokumentach znajdują się również nasze dane osobowe. Dziś rzadko kto decyduje się na podanie wyłącznie imienia, nazwiska i adresu zamieszkania. Licząc na szybką odpowiedź, podajemy również inne dane, jak np. numer telefonu czy adres poczty elektronicznej. Często w dokumentach aplikacyjnych pojawia się też data urodzenia czy informacja o stanie cywilnym. Osoba otrzymująca nasze CV dostaje o nas całkiem pokaźną dawkę informacji. Właśnie dlatego tak ważne jest, by nie odpowiadać na ogłoszenia, które służą wyłącznie wyłudzaniu danych osobowych. Jak takie anonse rozpoznawać?
Na które ogłoszenia powinieneś uważać?
To właśnie w sieci można znaleźć najwięcej ogłoszeń, których autorzy mają jeden cel – pozyskać twoje dane osobowe. Jeżeli chcesz uniknąć takiej sytuacji, to powinieneś dokładnie zapoznawać się z ogłoszeniami, zanim wyślesz na wskazany w nich adres swoje CV czy list motywacyjny. Na co powinieneś szczególnie uważać? Oto przykłady:
– Mała ilość informacji w ogłoszeniu – pracodawca poszukujący pracownika nie chce spędzać całych dni na czytaniu dokumentów aplikacyjnych. Z tego też względu większość precyzyjnie wskazuje, kogo poszukuje. Jeżeli ogłoszenie jest bardzo skąpe, gdy mowa o informacjach dotyczących warunków pracy czy kwalifikacji potencjalnych pracowników, to nie warto na nie odpowiadać;
– Ogłoszenie pojawia się systematycznie – wówczas również lepiej nie odpowiadać, bo możliwości są dwie – albo rzeczywiście chodzi o pozyskanie danych osób ubiegających się o zatrudnienie, albo w firmie istnieje bardzo duża rotacja. Czy rzeczywiście chcesz pracować w zakładzie, którego właściciel wręczy ci wypowiedzenie po kilku tygodniach lub miesiącach pracy?;
– Obietnica dużych zarobków – nie powinieneś się oszukiwać – żaden pracodawca nie zaoferuje za pracę niewymagającą specjalnych kwalifikacji wynagrodzenia, które otrzymuje specjalista. Warto, byś o tym pamiętał;
– Gdy masz zapłacić – zdarzają się ogłoszenia, w których potencjalny pracodawca oferuje ci pracę, ale najpierw wszyscy zainteresowani muszą… zapłacić. Takich ofert należy się bezwzględnie wystrzegać.