Kardiologia na „Szóstkę” na światowym poziomie – FILM, FOTO

Redakcja eFO  |   Fakty  |   27 września 2023 17:56
Udostępnij

Centrum kardiologii GVM Cariny w Oświęcimiu ma od dzisiaj nową siedzibę. Leczenie na oddziale kardiologii inwazyjnej jest dla pacjentów bezpłatne.

W środę nastąpiło otwarcie nowej, trzykondygnacyjnej siedziby, jednak Carint wciąż będzie korzystał z dotychczasowych pomieszczeń na pierwszym pietrze tzw. budynku neurologii Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu. Nowy obiekt centrum kardiologii jest połączony ze starą częścią.

„Byłby to jeden z najpiękniejszych dni dla mojego męża. Rozbudowa tego ośrodka była jego oczkiem w głowie. Tak naprawdę najważniejszy jest zespół ludzi, który tu pracuje. Każdy, kto tutaj trafił jako pacjent, potrafi docenić to miejsce. Mój mąż był pacjentem ośrodka w 2018 roku. Może dlatego miał świadomość jak szybko i dobrze można zaopatrzyć pacjenta, i jak szybki jest powrót do zdrowia” – powiedziała posłanka Dorota Niedziela. 

„Trzeba było się sporo nagimnastykować, by dziś wspólnie świętować otwarcie rozbudowanego centrum. Bo nie wszyscy rozumieli korzyści płynące z partnerstwa publiczno-prywatnego. Nie każdy potrafił zrozumieć korzyści płynące dla pacjentów z faktu, że na swoim terenie mamy zespół ludzi, którzy świetnie znają się na swoim fachu, lepiej niż ktokolwiek w Polsce. Do dziś nie mogę zrozumieć, dlaczego niektórzy nasi koledzy z rady powiatu taką a nie inną postawę wykazywali” – poinformował Andrzej Skrzypiński, starosta powiatu oświęcimskiego.

„Warto podkreślić, że GVM Carint działa w oparciu o kontrakt z NFZ, stąd też usługi dla mieszkańców są bezpłatne. Dokonaliśmy majstersztyku, bo rozbudowa ośrodka dokonała się bez wydania choćby złotówki z publicznych pieniędzy” – dodał podczas uroczystości Paweł Kobielusz, wicestarosta oświęcimski.

Wszystko zaczęło się ponad 14 lat temu, kiedy GVM Carint przy współpracy ze szpitalem powiatowym i starostwem, stworzył w Oświęcimiu pracownie kardiologii interwencyjnej, tak aby ratować życie ludzkie w powiatach, najbliżej miejsca zamieszkania, ponieważ przy zawale serca jednym z kluczowych aspektów jest czas.

Centrum w Oświęcimiu swoim obszarem zabezpieczenia objęło dwa duże powiaty oświęcimski i wadowicki.

„Centrum stanowi element systemu ratownictwa medycznego. Od 14 lat pełni 24-godzinny dyżur zawałowy, umożliwia zdalne transmisje EKG. Zapis EKG pacjenta dociera do centrum już z karetki pogotowia, tak aby reakcja była szybka i właściwa” – mówi kardiolog Marek Adamczyk.

Jak podkreśla Sebastian Kawalec, Prezes Zarządu GVM Carint, Centrum Kardiologii w Oświęcimiu posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia zapewniając wysoki standard leczenia szpitalnego bezpłatnie dla pacjentów.

Decyzja o stworzeniu Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii w Oświęcimiu okazała się na przestrzeni tych lat decyzją bardzo dobrą. Do centrum w ciągu 14 lat trafiło ponad 10 tysięcy pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym. Tu wykonywanych jest również ponad tysiąc innych ratujących życie zabiegów kardiologicznych rocznie.

„Udało się stworzyć pełnoprofilowy ośrodek kardiologii zabiegowej zapewniający leczenie choroby wieńcowej, elektroterapię (wszczepienia stymulatorów serca, kardiowerterów/ resynchronizatorów, ablacje zaburzeń rytmu serca RF 3D), leczenie ostrych stanów niewydolności serca wymagających pobytu w oddziale intensywnego nadzoru kardiologicznego, leczenie wad strukturalnych serca (przezskórne zamykanie ubytków PFO / ASD)” – mówi Witold Żmuda, ordynator Centrum Kardiologii w Oświęcimiu.

14 lat w medycynie to bardzo dużo. Mamy do czynienia z czynnikami demograficznymi, czyli ze starzeniem się społeczeństwa, wydłużeniem średniego kresu życia. U pacjentów stwierdzamy coraz cięższe przypadki kardiologiczne i liczne choroby współistniejące, powoduje to wydłużone czasy hospitalizacji i pobytu na oddziale intensywnej opieki kardiologicznej. Nastąpił również rozwój wiedzy medycznej i co za tym idzie poszerzenie możliwości zabiegowych. Zmieniły się też oczekiwania pacjentów co do odpowiedniego standardu pobytu w placówce leczniczej.

W odpowiedzi na zwiększające się potrzeby zdrowotne pacjentów zdecydowano o rozbudowie oddziału.

Inwestycje opisuje Prezes Sebastian Kawalec:

„W lutym 2021 roku otrzymaliśmy pozytywną opinię o celowości inwestycji od Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity, w listopadzie uchwałą Rady Powiatu w Oświęcimiu wyrażono zgodę na dzierżawę gruntu pod rozbudowę, w głównej mierze dzięki dużemu zaangażowaniu śp. Starosty Marcina Niedzieli, Wicestarosty Pawła Kobielusza i obecnego Starosty Andrzeja Skrzypińskiego. 2 marca 2022 roku z Dyrektorem Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu Edwardem Piechulkiem podpisaliśmy umowę dzierżawy gruntu szpitala pod rozbudowę Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii w Oświęcimiu, a 19 października 2022 r. symbolicznym wbiciem łopat z udziałem Zarządu Powiatu i generalnego wykonawcy, firmy Wodpol, rozpoczęto rozbudowę.

W nowym budynku o powierzchni 1144 m2, połączonym ze „starą częścią” oddziału, która w dalszym ciągu będzie wykorzystywana (około 500 m2) na parterze znajdują się: podjazd dla karetek – wielu pacjentów w stanach zagrożenia życia, w stanach nagłych trafia do naszego centrum bezpośrednio z karetki – izba przyjęć, poradnia dedykowana dla realizacji programu KOS zawał, miejsce dla nowego zakresu świadczeń – rehabilitacji kardiologicznej, parking i przy okazji inwestycji poszerzyliśmy również bazę parkingową szpitala o 18 dodatkowych ogólnodostępnych miejsc postojowych za pawilonem szpitalnym nr 4.

Na I piętrze znajdują się aż dwie niezależne sale zabiegowe, co nie jest standardem dla oddziałów kardiologii zlokalizowanych w szpitalach powiatowych, w tym jedna w reżimie bloku operacyjnego oraz duży oddział intensywnego nadzoru kardiologicznego, kluczowy dla opieki pozabiegowej i ciężkich przypadków kardiologicznych, całodobowo nadzorowany przez zespół pielęgniarski. Każde łóżko jest monitorowane za pomocą systemu o wysokoczułych parametrach. Stworzona została również przeszklona izolatka z odrębnym węzłem sanitarnym i niezależną wentylacją

„Druga, niezależna sala zabiegowa zwiększy bezpieczeństwo pacjentów w trakcie zabiegów, szczególnie, że realizuje się coraz dłuższe zabiegi elektrofizjologiczne i zapewni poszerzenie struktury zabiegowej, rozwój wysokospecjalistycznego leczenia z zakresu kardiologii inwazyjnej, elektrofizjologii i leczenia wad strukturalnych serca. Poprawa bezpieczeństwa leczonych pacjentów to także dostępność w centrum dwóch angiografów. Nawet w trakcie awarii czy serwisu będziezapewniona ciągłość realizacji świadczeń dla Pacjentów z zawałem serca” – argumentuje dr hab. n. med. Łukasz Rzeszutko, lekarz kardiolog współpracujący z Carint, zajmujący się leczeniem choroby wieńcowej.

Na II piętrze znajduje się rozbudowany oddział kardiologiczny. Wszystkie sale są klimatyzowane, z węzłami sanitarnymi, większość łóżek jest monitorowanych z punktu pielęgniarskiego, co również stanowi podwyższony standard. Nowy oddział zapewnia wysoki komfort pobytu pacjentów i zwiększenie ich bezpieczeństwa.

Z uwagi na ogólnopolską wysoką śmiertelność dwunastomiesięczną pacjentów po zawale serca, przy współpracy z NFZ centrum realizuje program KOS zawał (koordynowanej opieki po zawale serca).

„Program zapewnia cztery bezpłatne porady w ciągu roku po zawale, bez kolejek i skierowanie na rehabilitację. Całość kończy się bilansem opieki z podsumowaniem i wskazówkami dla pacjenta” – opisuje kardiolog Grzegorz Szastak.

W nowym budynku powstał więc kompleks poradni kardiologicznej z echem serca i bieżnią wysiłkową. Zapewniamy również kontrole rozruszników. Pierwsza kontrola po zabiegu jest bezpłatna. Porady w GVM Carint są dla chętnych udzielane komercyjnie. Natomiast bezpłatną poradnią dla pacjentów w ramach NFZ dysponuje Szpital Powiatowy w Oświęcimiu. GVM Carint bezpłatną dla pacjentów poradnię na NFZ posiada w Andrychowie.

„Wspomnieliśmy, że ważna jest kompleksowość i opieka nad pacjentem również po zawale, dlatego w nowym budynku uruchamiamy nowy zakres świadczeń, czyli oddział dzienny rehabilitacji kardiologicznej” – informuje Agata Indyk, kierownik centrum kardiologii w Oświęcimiu.

Na ten moment brak jest dostępu do rehabilitacji kardiologicznej w ramach oddziału dziennego w Oświęcimiu. Oprócz kardiologa, lekarza rehabilitacji pacjenci będą korzystali z konsultacji dietetyka oraz psychologa klinicznego.

Proces rehabilitacji dostosowany jest do poziomu każdego pacjenta, kwalifikacja następuje miedzy innymi po wykonaniu testu wysiłkowego aby odpowiednio zakwalifikować obciążenia pacjentowi. Pacjent jest monitorowany w trakcie wykonywania ćwiczeń.

Jak zaznacza Prezes Sebastian Kawalec, rozbudowa finansowana jest przez G.V.M. Carint dzięki współpracy z partnerem zagranicznym Gruppo Villa Maria Spa (GVM SPA). Nie obciąża więc budżetu szpitala i powiatu, a służy bezpłatnie pacjentom.

 

Najnowsze realizacje wideo