Kara dla Synthosu za udział w kartelu

Redakcja eFO  |   Fakty  |   2 grudnia 2022 12:11
Udostępnij

Komisja Europejska (KE) ukarała karami pieniężnymi pięć przedsiębiorstw. Wśród ukaranych jest oświęcimski Synthos.

Sunpor, Synbra, Synthomer, Synthos i Trinseo zapłacą łącznie 157 mln euro za uczestnictwo w kartelu dotyczącym zakupów na rynku sprzedaży monomeru styrenu. W ramach programu łagodzenia kar kary uniknął przedsiębiorca, który ujawnił istnienie kartel, czyli Ineos. Wszystkie sześć podmiotów potwierdziło swój udział w kartelu i zgodziło się na zawarcie ugody.

Jak poinformowała KE, działalność kartelu skupiała się wokół monomeru styrenu, który stanowi kluczowy półprodukt chemiczny przy wytwarzaniu wielu innych substancji, np. plastików, żywic, gum i lateksów.

Sześciu nabywców dzieliło się między sobą wrażliwymi informacjami handlowymi i ustalało wspólną strategię negocjacyjną podczas określania referencyjnej ceny styrenu dla sektora. Cena ta była szeroko stosowana jako cena referencyjna dla sektora styrenu i często stanowiła element formuły cenowej tej substancji w umowach dostawy.

„W przeciwieństwie do większości karteli, których uczestnicy zmawiają się w celu podniesienia cen sprzedaży swoich produktów, w tym przypadku sześć spółek dążyło do obniżenia jednego z elementów składowych ceny styrenu. Działania te polegały przede wszystkim na koordynowaniu swoich strategii przed przystąpieniem do negocjacji ze sprzedawcami w sprawie miesięcznych cen kontraktowych styrenu, a także w trakcie ich trwania. Miało to na celu korzystne dla stron kartelu obniżenie ceny. Do wymiany informacji związanych z ceną dochodziło przed oraz w trakcie negocjacji ze sprzedawcami styrenu. Takie praktyki są zakazane przez unijne reguły konkurencji, ponieważ zakłócają procedurę konkurencji, która powinna opierać się na indywidualnych decyzjach uczestników rynku” – informuje Komisja Europejska w komunikacie prasowym.

Określając wysokość kar komisja wzięła pod uwagę w szczególności wartość zakupionego na skutek naruszenia styrenu, charakter naruszenia, jego zasięg geograficzny oraz czas trwania.

Spółka Ineos otrzymała pełny immunitet w zamian za ujawnienie kartelu. Sunpor, Synthomer Synthos i Trinseo skorzystały z redukcji kar ze względu na współpracę z KE w trakcie postępowania.

Synthos zapłaci 32 mln 505 tys. euro kary, Sunpor – 31 mln 720 tys., Trinseo – 32 mln 621 tys., Synthomer – 43 mln 11 tys., a Synbra – 17 mln 215 tys. euro.

„Decyzją Komisji Europejskiej zostaje ukaranych sześć przedsiębiorstw, które uczestniczyły w kartelu dotyczącym zakupu styrenu stanowiącego kluczowy półprodukt przy wytwarzaniu wielu produktów chemicznych. Przedsiębiorstwa te zmawiały się i wymieniały się informacjami na temat referencyjnej ceny styrenu dla sektora. Działania te miały wpłynąć na negocjacje cenowe w sposób korzystny dla uczestników kartelu, aby umożliwić im zakup styrenu po niższej cenie. Kartele zakupowe nie są najczęściej występującym rodzajem karteli. Są one jednak zakazane w świetle unijnych reguł konkurencji. Zakłócają bowiem proces konkurencji, który powinien opierać się na niezależnych decyzjach przedsiębiorstw, i nie będziemy ich tolerować” – komentuje Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej.

W dniu wydania decyzji, 29 listopada, Synthos wydał oświadczenie, które publikujemy, zachowując oryginalną pisownię.

1/ Dzisiejsza decyzja Komisji Europejskiej dotyczy działalności kartelu nabywców styrenu, zainicjowanej w maju 2012 roku przez firmę Ineos i trwającej do czerwca 2018r.

2/ Synthos S.A. zakupił od Ineos działającą zorganizowaną część przedsiębiorstwa („Biznes Styrenowy”) w dniu 30.08.2016. W ramach transakcji nastąpiło automatyczne przeniesienie kluczowego pracownika Ineos, który uczestniczył już wcześniej w naruszeniu – o czym Synthos nie miał świadomości. W umowie nabycia Biznesu, Synthos uzyskał od Ineos prawne gwarancję, iż przejmowane przedsiębiorstwo prowadzi działalność zgodną z prawem, w szczególności z przepisami antymonopolowymi. Decyzja Komisji potwierdza, że Synthos został wprowadzony w działalność kartelu w związku z przejęciem biznesu EPS od Ineos.

3/ Kilka miesięcy po sprzedaży na rzecz Synthos Biznesu Styrenowego, Ineos zawiadomił Komisję Europejską, iż sposób dokonywania zakupów styrenu  nosi znamiona kartelu nabywców, naruszającego europejskie przepisy antykonkurencyjne , wskutek czego uzyskał całkowite zwolnienie z odpowiedzialności i potencjalnej kary ; Inoes wskazał, że niedozwolone porozumienia nabywców styrenu mają miejsce od maja 2012 roku, ( ponad 4 lata przed transakcją z Synthos ), co zostało potwierdzone w toku postępowania Komisji.

4/ Synthos, po wszczęciu przez Komisję postępowania antykartelowego, podjął szeroką współpracę z Komisją, dostarczył wszelkich informacji i dokumentów, w celu wyjaśnienia sprawy.

5/ W ramach zaproponowanego przez Komisję postępowania ugodowego, Synthos – mimo, że nie uczestniczył świadomie w kartelu nabywców styrenu i  na podstawie gwarancji uzyskanych od Ineos miał prawo sądzić, że przejmowany Biznes Styrenowy prowadzi działalność zgodą z prawem – przyjął odpowiedzialność za niezawinioną przez Synthos działalność pracowników przejętych od Ineos.

6/ Synthos podkreśla, że kontakty pomiędzy nabywcami styrenu, zmierzające do określenia ceny styrenu w zobiektywizowanej formule SMCP, w żaden sposób nie przynosiły jakichkolwiek korzyści Synthos S.A.. Synthos zaznacza, że nie był i nie jest sprzedawcą styrenu na rynku – w przeciwieństwie np. do Ineos-a, który w okresie badanym przez Komisję występował zarówno jako nabywca jak i sprzedawca styrenu.

7/ Na podstawie gwarancji umownych uzyskanych od Ineos oraz na podstawie przepisów właściwego prawa, Synthos wystąpił do Ineos z roszczeniem regresowym z tytułu kary nałożonej przez Komisję Europejską na Synthos w związku z naruszającą prawo antymonopolowe działalnością zakupionego od Ineos Biznesu Styrenowego.

 

Najnowsze realizacje wideo