Jeden nękał byłą partnerkę, drugi znęcał się nad rodziną

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   26 sierpnia 2020 15:34

Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu stanowczo zareagowała wobec dwóch mężczyzn, z których jeden nękał byłą partnerkę, a drugi znęcał się nad rodzicami.

Policjanci z wydziału kryminalnego oświęcimskiej komendy zajmowali się dwoma dochodzeniami, dotyczącymi sprawców przemocy psychicznej oraz psychicznej i fizycznej.

Stalker

Kłopoty 38-letniej oświęcimianki zaczęły się w maju tego roku, kiedy skończyła znajomość ze swoim dotychczasowym partnerem.

„40-latek nie pogodził się z decyzją kobiety i zaczął ją nękać telefonami, esemesami oraz listami. Mężczyzna śledził ją i nachodził w miejscu zamieszkania, a także w miejscu pracy. Podejrzany swoim zachowaniem wzbudził u kobiety strach oraz poczucie zagrożenia” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Kryminalni podczas kilkutygodniowego dochodzenia potwierdzili, że pokrzywdzona stała się ofiarą nękania ze strony byłego partnera. Mężczyzna usłyszał zarzut, a prokurator zastosował wobec niego zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną, policyjny dozór oraz poręczenie majątkowe. Stalkerowi grozi kara do ośmiu lat więzienia.

Wyrodny syn

Na numer alarmowy zadzwoniła kobieta, która zgłosiła, że pijany brat uderzył ją, a następnie groził śmiercią jej i rodzicom, którymi się opiekowała. Na miejsce natychmiast pojechał patrol interwencyjny z Komendy Powiatowej w Oświęcimiu.

W mieszkaniu na osiedlu Chemików mundurowi zastali 56-letnia zgłaszającą, jej rodziców i 58-letniego agresora. Zatrzymali mężczyznę, który trafił do policyjnej celi. W wydychanym powietrzu miał 2,6 promila alkoholu.

Oświęcimianin trzeźwiał, a funkcjonariusze z kryminalki przystąpili do intensywnej pracy dochodzeniowej.

„W niespełna dwie doby zebrali dowody świadczące, o tym że 58-latek znęcał się fizycznie i psychicznie nad rodzicami, którzy obawiając się agresywnego syna, kilkakrotnie spędzili noc poza domem” – relacjonuje policjantka.

Mężczyzna usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa, zagrożonego karą do pięciu lat więzienia. W jego przypadku prokurator także zastosował zakaz zbliżania się i kontaktowania z rodziną oraz policyjny dozór.

Wsparcie dla pokrzywdzonych

Jeżeli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem – pamiętaj! Możesz otrzymać bezpłatną pomoc. W Małopolsce działa Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem oraz Lokalne Punkty Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem  w tym również w Oświęcimiu, prowadzone przez Krakowskie Forum Organizacji Społecznych – KraFOS. Działania na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem współfinansowane są ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzasz wakacje?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .