Jak zasiedzieć nieruchomość, którą posiada się krócej niż 20-30 lat?

Materiał sponsorowany  |   Fakty  |   5 listopada 2019 06:00

Wbrew pozorom, pomimo istnienia wielorakich rejestrów gruntów, wykazów, map ewidencyjnych i oczywiście ksiąg wieczystych, sprawy dotyczące własności poszczególnych gruntów w Polsce w cale nie są uregulowane.

Ustawodawca oczywiście stara się to robić, chociażby uchwalając ustawę o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych, ale wciąż jedynym ratunkiem wydaje się być znana już od czasów rzymskich instytucja zasiedzenia nieruchomości.

Ci, którzy znają moje wcześniejsze wpisy wiedza już, że aby doszło do nabycia nieruchomości w drodze zasiedzenia, muszą zostać spełnione dwie przesłanki.

Dla tych, którzy ich nie znają szybkie i bardzo krótkie wprowadzenie.

I tak, pierwszym z warunków jest posiadanie samoistne. Samoistnym posiadaczem nieruchomości jest ten, który nią włada jak właściciel a zatem wykonuje uprawnienia składające się na treść prawa własności:

– korzysta z nieruchomości z wyłączeniem innych osób,
– pobiera pożytki i dochody,
– uważa się za uprawnionego do rozporządzenia nią.

Drugim warunkiem jest okres samoistnego posiadania. Samoistne posiadanie musi trwać nieprzerwanie przez czas określony ustawą, tj. przez 20 lub 30 lat.

Tyle w ramach wprowadzenia, bo nie o tym chcę pisać w tym tekście. 

Jednocześnie odsyłam do zapoznania się z moimi wcześniejszym wpisami, a w szczególności z tekstem „ZASIEDZENIE JAKO SZCZEGÓLNA FORMA NABYCIA NIERUCHOMOŚCI”, a także „Posiadanie samoistne jako warunek zasiedzenia”.

W tym artykule chciałbym odpowiedzieć na pytanie: co w przypadku, gdy jesteśmy w posiadaniu nieruchomości i to w sposób samoistny, który trwa co najmniej kilkanaście lat, jednak nie na tyle długo, aby spełnić przesłankę długości okresu posiadania?

Dodatkowo, w posiadanie przedmiotowej nieruchomości weszliśmy na skutek spadkobrania po rodzicach, którzy wcześniej władali tą nieruchomością samodzielnie na tyle długo, że sumując oba okresy, tj. rodziców i wasz, bez problemu spełnilibyśmy przesłankę długości okresu posiadania.

Co w takim wypadku? 

Czy można doliczyć okres posiadania nieruchomości spadkodawcy do mojego w celu zasiedzenia nieruchomości?

 

 

 

Można

Jeżeli chcesz się dowiedzieć w jaki sposób, przeczytaj najnowszy wpis na naszym blogu – ZASIEDZENIE NIERUCHOMOŚCI I SŁUŻEBNOŚCI.

Chcesz się w swojej sprawie skonsultować, wejdź na stronę kancelaria-actio.com, wypełnij formularz zgłoszeniowy, bądź zadzwoń bezpośrednio na nr: 12 411 05 94 i umów się na spotkanie.

Pamiętaj, że w każdy piątek uzyskasz Bezpłatną Poradę Prawną nie tylko w tej sprawie

Jeżeli jesteś z Oświęcimia lub okolic umów się na spotkanie w Oddziale Kancelarii „Actio”, który znajduje się przy ul. Klasztornej 2, w budynku jednego z czołowych biur nieruchomości w Oświęcimiu Biura Nieruchomości „G.B.I.”

Szczegóły znajdziesz na kancelaria-actio.com 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .