Jak powstawała hitlerowska fabryka śmierci?

Redakcja eFO  |   Fakty  |   23 stycznia 2023 13:14

Piotr Cywiński przedstawił w najnowszej książce wstrząsający obraz obozu Auschwitz-Birkenau, jako machiny śmierci zaprojektowanej w najmniejszym szczególe.

„Auschwitz Bauleitung. Projektowanie obozu śmierci” to nowa polsko-angielska publikacja Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau (PMAB), przygotowana przez dyrektora instutucji Piotra Cywińskiego.

Bazą i sednem tego opracowania stały się plany, które powstały w biurze budowlanym niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz- Bauleitungu. Biuro,, na czele którego stali esesmani, wykorzystujący także pracę więźniów z wykształceniem technicznym, zajmowało się projektowaniem niemal wszystkich obiektów powstających na terenie obozu.

Zbiorcze rysunki techniczne wieżyczek obozowych, wykonane w czerwcu 1943 roku przez Haftlinga 15592 (Rudolfa Kamera). Wieżyczki były zaprojektowane w trzech rozmiarach małym, średnim i dużym. Każdą z nich była oszklona, oszalowana deskami z zewnątrz, ocieplona od wewnątrz supremą i zawierała wewnętrzną toaletę z indywidualnym szambem.

„Z analizy planów wykonanych przez Bauleitung wynika, że każdy etap tworzenia i rozbudowy obozu był, nawet uwzględniając zmienność decyzji lub logistyczne trudności związane z wojną, oszacowany, poddawany krytyce, przeprojektowywany i zatwierdzany na różnych szczeblach. Cała niemiecka inżynieria budowlana, włącznie z jej specjalizacjami w melioracji gruntów, hydrologii, budownictwie drogowym, w najróżniejszych konstrukcjach i instalacjach, została użyta do stworzenia tysięcy obiektów: bloków, baraków, wieżyczek, krematoriów, komór gazowych, ramp kolejowych, instalacji wodociągowych, rowów melioracyjnych, modelowych farm rolniczych, olbrzymich hal fabrycznych, całych osiedli budynków mieszkalnych, koszar, biur i szpitali. Słowem tego wszystkiego, co było potrzebne dla funkcjonowania KL Auschwitz wraz z jakże licznymi przypisanymi mu funkcjami” – zapewnia Piotr Cywiński w swojej publikacji.

Podczas czterech i pół roku istnienia obozu architekci sporządzili cały szereg planów i map, rysunków technicznych, rzutów i przekrojów, projektów elewacji, makiet, a także wzorów umeblowania i aranżacji wnętrz oraz kosztorysów i dokumentacji fotograficznej na potrzeby rozwoju kompleksu obozowego. Wiele z tych dokumentów dotyczyło faktycznie wybudowanych obiektów, ale znajdują się wśród nich i niezrealizowane plany przyszłościowe lub wizje porzucone jeszcze w czasie wojny. Niektóre budowle doczekały się kilku wersji projektowych, co wskazuje na złożony proces podejmowania decyzji ostatecznych.

Książka jest dostępna w księgarni internetowej Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Okładka książki Piotra Cywińskiego „Auschwitz Bauleitung. Projektowanie obozu śmierci”.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Masz postanowienia noworoczne?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .